U BiH rekordne cijene peleta, uglja i ogrevnog drveta

Cijene ogrevnog materijala u BiH nikada nisu bile veće. U zemlji koja ima oko 60% površine pod šumom, poskupilo je sve – od uglja, drveta do nekada najjeftinijeg – peleta.

Tona peleta poskupila je sa 300 KM na 600 KM, prenosi RTRS. U peletari „Jošne”, iz Kostajnice, prošle godine su prodavali pelet po 350 KM po toni. Sada se nadaju, da će do kraja godine, zadržati cijenu na 500 KM, koliko tona peleta košta trenutno. Smatraju da je to korektna cijena, kada se uzme u obzir poskupljenja od strane njihovih dobavljača i repromaterijala. Za razliku od drugih, pelet proizvode samo za domaće tržište.

Osim peleta poskupili su i drugi energeti. Sagovornici RTRS-a kažu da se ugalj kreće od 170 KM do 220 KM po toni. Cijena ogrevnog drveta, po prvi put, je premašila 100 KM po metru kvadratnom. Razlozi poskupljenja su velika potražnja, naročito u inostranstvu. Dosta se izvozi u Italiju i Srbiju. Poskupilo je i gorivo, što je povećalo troškove nabavke, odnosno transporta.

Lazo Šinik, sekretar Udruženja drvoprerađivača Privredne komore RS, smatra da bi bilo bolje da je Savjet ministara BiH, krajem prošle godine, prihvatio inicijativu i tako onemogućio, ili barem smanjio, izvoz drvnih sortimenata iz BiH. „Jednostavno je bilo jedno od rješenja da se taksom optereti izvoz ogrevnog drveta, a time bi se umanjile količine za izvoz, a povećale količine koje bi završile ili u peletu ili u tradicionalnom načinu sagorjevanja ili bi bili energeti za toplane“, kaže Šinik.

Toplane već strahuju od naredne sezone. Banjalučkoj toplani, koja za pogon koristi drvnu sječku, dostavljeno je tek oko 40% ugovorenih količina, a gradska uprava već je odbila inicijativu za povećanje cijene grijanja.

Izvor: rtrs.tv

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *