U Banjaluci otvorena laboratorija za solarnu enegetiku
Ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Srđan Rajčević i predsjednik Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske, Rajko Kuzmanović otvorili su u Banjaluci Laboratoriju za solarnu energetiku ANURS-a.
Ministar Rajčević je rekao da je resorno ministarstvo finansijski podržalo ovaj projekat, te da će to činiti i ubuduće.
„Živimo u vremenu u kojem se dosta oslanjamo na obnovljive izvore energije, a jedan od njih je i solarna energija. Republika Srpska se prilagođava tim trendovima. Elektroprivreda Republike Srpske pokrenula je određene aktivnosti po pitanju korišćenja solarne energije potpisivanjem ugovora u geografskim područjima u kojima imamo najveću izloženost sunčevoj energiji, a to su južna područja Srpske“, rekao je Rajčević.
„Ova laboratorija će služiti za naponsko mjerenje solarnih panela prije i u toku same eksploatacije i to Srpskoj daje novi značaj i novi instrument u procesu prelaženja na obnovljive izvore energije“ ocijenio je ministar Rajčević.
Predsjednik ANURS-a, Rajko Kuzmanović je istakao da Republika Srpska ne smije ostati po strani opšteg pokreta u svijetu kada je riječ o tehnološkoj revoluciji, dodajući da je današnje otvaranje laboratorije mali korak, ali da je njime ugrađen kamenčić u mozaik nauke.
Potpredsjednik ANURS-a Dragoljub Mirjanić rekao je da je ova laboratorija vlastiti proizvod i koristiće i ERS-u i Vladi Srpske, prije svega kroz izradu atlasa sunčevog zračenja za Republiku Srpsku. U laboratoriji će se obavljati i kontrola solarnih panela koji se ugrađuju u privredne ili stambene objekte.

U okviru Laboratorije za solarnu energetiku ANURS, razvijen je sistem za kontrolu i mjerenje energetske efikasnosti solarnih panela. Ovaj sistem jedinstven je po svojim karakteristikama i služiće za mjerenje energetske efikasnosti solarnih panela do najvećih dimenzija koje su danas u komercijalnoj primjeni. Sistem je povezan sa softverom i bazom podataka, pa će tako biti omogućena akvizicija, praćenje i arhiviranje svih potrebnih podataka dobijenih mjerenjem solarnih panela putem konzolnog stola. To, u praksi, znači da će se dobiti realni podaci o tome koliki prinos energije mogu dati novi paneli ili koliki daju paneli koji su već instalirani, nezavisno od toga kakvu je deklaraciju dao proizvođač.