Ekologija

Termoelektrane na zapadnom Balkanu nastavljaju da zagađuju vazduh

Termoelektrane na ugalj u zemljama zapadnog Balkana su, u 2021. godini, emitovale pet puta više sumpor-dioksida i 1,8 puta više prašine nego što je dozvoljeno. Tako su, ponovo, četvrtu godinu zaredom, prekršile zakone o zagađenju vazduha, predviđene Ugovorom o energetskoj zajednici. Ovo se navodi u najnovijem izvještaju, koji je objavio CEE Bankwatch.

Emisije sumpor-dioksida u BiH, u 2021. godini, iz postrojenja obuhvaćenih Nacionalnim planom za smanjenje emisija (NERP), bile su osam puta veće od dozvoljenih – 184.092 tone u poređenju sa 22.195 tona, koliko je dozvoljeno.

TE „Ugljevik” je 2021. ponovo emitovala najviše sumpor-dioksida, ne samo u BiH, nego i u regionu, 86 774 tone – iako je instalisana oprema za odsumporavanje vrijedna 85 miliona evra. Ovo je manje nego 2020. godine, ali slično kao  2019. godine, što pokazuje da oprema za odsumporavanje nije funkcionisala tokom 2021. godine, navodi se u izvještaju.

Emisije sumpor-dioksida iz termoelektrana u BiH obuhvaćenih Nacionalnim planom za smanjenje emisija u poređenju sa dozvoljenim granicama 2018-2021
izvor: CEE Bankwatch network

„Kostolac A2“ u Srbiji je bio najveći zagađivač u smislu prekoračenja pojedinačne granice zagađenja, emitujući 13 puta više sumpor-dioksida od dozvoljenog. Na drugom mjestu je blok 6 u TE „Tuzla”, koji je emitovao 11,6 puta više nego dozvoljeno, dok su TE „Ugljevik“ i ТЕ „Kakanj 7“ emitovali oko 10 puta više nego što je dozvoljeno.

ТЕ „Gacko“ bila je najveći zagađivač prašinom u 2021. godini, čije su emisije više nego utrostručene na 4.960 tona – 16 puta više, nego što je dozvoljeno nacionalnim NERP-om. Razlozi za ovo ogromno povećanje nisu jasni, navodi se u Izvještaju.

TE „Pljevlja“, u Crnoj Gori, takođe, je prekršila Ugovor o energetskoj zajednici iz 2021. godine, tako što je  radila više od 20 000 sati od 1. januara 2018. godine, bez ulaganja u kontrolu zagađenja.

Prethodna godina godina je završila energetskom krizom u cijeloj regiji, sa problemima u snabdijevanju ugljem i prekidima u radu termoelektrana. Zajedno sa lošim hidrološkim uslovima i visokim cijenama električne energije koja se uvozi, to je skrenulo pažnju sa rješavanja problema zagađenja. Istovremeno, dalo je povod da, Federacija Bosne i Hercegovine, početkom 2022. godine, odobri nezakonito produženje radnog vijeka blokova termoelekrana „Tuzla 4” i „Kakanj 5”, dok je Sjeverna Makedonija odlučila da ponovo pokrene termoelektranu na lož ulje.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *