Svijet je na putu do klimatskog pakla

Generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš je na otvaraju Samita o klimatskim promjenama upozorio da se svijet bori za klimatski opstanak, te da se nalazi na „autoputu do klimatskog pakla“.

Više od stotinu svјetskih lidera sastali su se ponedeljak, 7. novembra u egipatskom odmaralištu Šarm el Šeik na Samitu o klimatskim promenama – COP27. Prvi put u istoriji, tabu pitanje plaćanja kompenzacije ranjivim zemljama za nepopravljivu štetu nanijetu klimatskim slomom – biće formalno razmotreno.

Čovječanstvo gubi bitku sa klimatskim promjenama

“Gubimo. Emisije stakleničkih gasova rastu. Globalne temperature stalno rastu. A naša planeta se brzo približava prekretnicama koje će klimatski haos učiniti nepovratnim. Na autoputu smo do klimatskog pakla sa nogom na papučici gasa”, rekao je u dramatičnom govoru bez mnogo optimizma.

Mnogi od trenutnih sukoba su “povezani sa rastućim klimatskim haosom”, rekao je i dodao da se “opasno približavamo tački bez povratka”.

“Ljudska aktivnost je uzrok klimatskog problema. Ljudsko delovanje mora biti rešenje. Nauka je jasna: svaka nada da se porast temperature ograniči na 1,5 stepen znači postizanje globalne neto nulte emisije do 2050. godine”, naveo je generalni sekretar UN-a.

Generalni sekretar UN-a: “Mi smo na auto-putu za klimatski pakao, sa nogom na gasu”

Najveći zagađivači treba da plate najviše

On je kao rješenje te situacije predložio ubrzanu tranziciju svih država G20 u ovoj deceniji i pozvao na “pakt klimatske solidarnosti” u kojem “sve zemlje ulažu dodatne napore da smanje emisije ove decenije u skladu sa ciljem od 1,5 stepeni”.

“Pakt u kojem bogatije zemlje i međunarodne finansijske institucije pružaju finansijsku i tehničku pomoć kako bi pomogle ekonomijama u usponu da ubrzaju vlastitu tranziciju na obnovljivu energiju. Pakt o okončanju zavisnosti o fosilnim gorivima i izgradnji elektrana na ugalj – postepeno ukidanje uglja u zemljama OECD-a do 2030. i svuda drugdje do 2040. godine”, predložio je.

Oni koji najviše zagađuju su ti koji “treba da plate najviše kako bi planetu sklonili sa ovog kolosjeka klimatske krize”, poručio je predjsednik Senegala i predsednik Afričke unije Maki Sal. On je rekao da je samit u Egiptu prilika i za razvijene zemlje i za zemlje u razvoju da ili “učine istoriju” ili “budu žrtva istorije”.

Šta je COP ?

Ujedinjene nacije su 1992. godine u Rio de Žaneiru organizovale Zemaljski samit, na kojem je i usvojena okvirna konvencija (UNFCCC) i osnovan sekretarijat UN-a za klimatske promjene. Konvenciju, kojom su se države obavezale da “stabilizuju” koncentraciju štetnih gasova u atmosferi, do sada je potpisalo 197 učesnica konferencije. Od 1994. godine redovno se svake godine održavaju klimatski samiti COP koji okupljaju strane potpisnice konvencije (Conference of the Parties), a to su gotovo sve države sveta. Na tim konferencijama u pregovorima su postizane brojne dopune izvorne konvencije, na primer Protokol iz Kjota 1997. godine i Pariski sporazum o klimi iz 2015. godine, kojima su uglavnom definisani ambiciozniji ciljevi u borbi protiv klimatskih promena. U Parizu, države svijeta su se sporazumjele da ulože dodatne napore, kako bi se spriječilo da globalna temperatura poraste više od 1,5 stepeni u odnosu na temperaturu predindustrijskog perioda i da više izdvajaju za suzbijanje klimatskih promena

Izvor: Slobodna Evropa

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *