Srednjoj i istočnoj Evropi nedostajaće čak 10 miliona radnika do 2050.
Sedam zemalja srednje i istočne Evrope do 2050. godine suočiće se sa smanjenjem broja radno sposobnog stanovništva, za oko 10 miliona radnika, što će biti značajan izazov za tržište rada i ekonomiju uopšte.
Smanjenje radno sposobnog stanovništva u zemljama srednje i istočne Evrope čini se neizbježnim. Do 2050. godine, kako se navodi u analizi Erste Grupe, radno sposobna populacija u sedam zemalja srednje i istočne Europe CEE7 (Češka, Hrvatska, Mađarska, Poljska, Rumunija, Slovačka i Slovenija) smanjiće se za oko 10 miliona.
To je gubitak otprilike jedne petine trenutne radne snage ili ukupan broj stanovnika Češke, koja nestaje s tržišta rada.
Drugim riječima, biće 47 miliona ljudi u radno sposobnoj dobi od 15 do 64 godine u poređenju s 57,8 miliona koliko ih je bilo 2023. godine. To je pad od 18 % u naredne dvije i po decenije.
Istovremeno, stanovništvo sa 65 godina ili više će rasti, dostižući 23.3 miliona do 2050. godine, sa 17,7 miliona in 2023. godine.
Stope fertiliteta opadaju širom Evrope u poslednjih nekoliko decenija. Region nije izuzetak od tog razvoja, s tim da je Poljska doživjela najveći pad ukupne stope fertiliteta od 1990. godine. S druge strane, očekivani životni vijek u regionu se vidno produžio od tranzicije.
Migracija može, barem djelimično, da nadoknadi sve manju radnu snagu uzrokovano nižim natalitetom.
Nedavni priliv izbjeglica iz Ukrajine pokazuje potrebu za radnom snagom u regiji. Stope nezaposlenosti nisu naglo porasle, uprkos velikom prilivu Ukrajinca koji dostižu čak 3,2% stanovništva u Češkoj i više od 2% u Poljskoj i Slovačkoj.
U realnosti, poboljšano je usklađivanje na tržištu rada, što znači da su Ukrajinci popunili pozicije koji su dugo bile prazan ili ih domaći radnici smatraju nepoželjnim.