Srbija očekuje pomoć od Francuske u oblasti nuklearne energije

Srbija od francuske kompanije EDF očekuje podršku u razmeni znanja i iskustva u cilju jačanja domaćih stručnih kadrova i tehničku pomoć u uspostavljanju zakonodavnog okvira u oblasti nuklearne energije.

Ovo je izjavila ministarka energetike i rudarstva Srbije Dubravka Đedović Handanović, dodajući da je francuska elektroprivreda EDF najveći nuklearni operater na svetu sa jedinstvenim iskustvom.

Ona je za Novosti rekla da dokumenti o saradnji u oblasti nuklearne energije govore o značaju ove oblasti u ukupnoj bilateralnoj saradnji Srbije i Francuske.

“Na osnovu potpisanog Memoranduma kojim se stvara okvir za dugoroični dijalog u oblasti energetske tranzicije, potpisan je dokument o saradnji u proceni potencijala za razvoj programa za mirnodopsku primenu nuklearne energije u Srbiji”, rekla je Đedović Handanović.

Od trenutka donošenja prvih informacionih odluka o izgradnji nuklearne elektrane do puštanja u rad potrebno je najmanje 10 godina, a to znači da razmatranje korišćenja nuklearne energije nije pitanje samo aktuelne energetske situacije, već deo odgovora na pitanje kako ćemo obezbediti dovoljno energije za građane i privredu u periodu od 15 ili 25 godina od danas, a tokom kojih nas očekuje i smanjenje proizvodnje iz uglja i povećanje potrebe za energijom.

Ministarka je naglasila i da su neosnovane tvrdnje da će Srbija skladištiti nuklearni otpad iz Francuske.

“Već nekoliko puta su resorno ministarstvo, premijer, predsednik Vučić demantovali te potpuno neosnovane tvrdnje. Ponavljam da u Srbiji ne postoji zakonski okvir, niti postoji odgovarajuća infrastruktura koji bi omogućili skladištenje nuklearnog otpada iz EU”, ukazala je Đedović Handanović.

Ona je istakla i da naše, ali i zakonodavstvo Francuske, kao i EU direktive, UN konvencije takođe propisuju da nije moguće da se nuklearni otpad jedne zemlje tek tako skladišti u drugoj i da je to vrlo lako proverljivo.

Ministarka je navela i da je nuklearna energija u upotrebi u svetu duže od 60 godina i da danas u svetu postoji više od 440 nuklearnih reaktora u pogonu u više od 30 zemalja. Istakla je i da se u svetu oko 10 odsto električne energije proizvede u nuklearnim elektranama, a u EU više od 20 odsto energije.

“U Evropi je plan da do 2050. kapacitet nuklearnih elektrana bude oko 50 odsto veći nego danas i da dostigne 150 gigavata”, rekla je ministarka i navela da planove za povećanje kapaciteta imaju i Kina, Indija, Rusija, Kanada, SAD, Francuska, Velika Britanija i drugi.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *