Srbija: koje uslove moraju da ispune investitori na drugoj aukciji za obnovljive izvore energije ?
Ministarstvo energetike Srbije raspisalo je , prošlog meseca, i drugi krug aukcija za dodelu tržišnih podsticaja za obnovljive izvore energije.
Investitori će se nadmetati za raspodelu kvota od ukupno 424,8 megavata. Direktorka “Udruženja obnovljivih izvora Srbije” Danijela Isailović ističe za RTS da su sve solarne elektrane pobednice na prethodnoj aukciji izgrađene i priključene na mrežu.
Zainteresovani investitori mogu se prijaviti na novu aukciju do 5. februara iduće godine.
Srbija ima 11 vetroparkova, 175 manjih solarnih elektrana, a već je više od 4000 domaćinstava i kompanija koji sami proizvode struju iz solarnih panela.
Sve solarne elektrane koje su bile pobednici aukcije od pre oko godinu i po dana su izgrađene i priključene na mrežu.
Danijela Isailović kaže da tadašnja kvota od 50 megavata nije ispunjena, već samo polovina, dok je za energiju vetra bilo veliko interesovanje i velika konkurentnost koja je dovela do izrazito niskih pobedničkih cena.
“Mogu da kažem da je vetroelektrana `Pupin` snage 95,5 megavata u potpunosti izgrađena u konstruktivnom smislu. Podignute su svi vetrogeneratori, zatim počinje izgradnja vetroelektrane `Čibuk 2`, gradi se i `Crni vrh`. Prema mojim saznanjima, verujemo da će se ubrzo izgraditi i `Vetrozelena`, koja nije član našeg udruženja”, navela je Isailovićeva.
Uslovi i kriterijumi za novu aukciju
Krajem prošlog meseca zakazana je nova runda aukcija.
Što se tiče uslova, Isailovićeva kaže da su delimično isti, ali postoje neki novi kriterijumi. Pored cene, uvedeni su i necenovni kriterijumi, što znači da projekti koji se odluče da prodaju električnu energiju EPS-u, imaće neku vrstu prednosti.
“Cilj nam je da se ta čista energija proizvodi i troši u Srbiji, naglasila je direktorka Udruženja obnovljivih izvora.
Koji investitori treba da obezbede skladišta
Što se tiče skladištenja električne energije, to je obaveza koja je uvedena Zakonom o korišćenju obnovljivih izvora energije.
To su projekti koji su aplicirali za povezivanje na mrežu nakon što je Zakon o korišćenju obnovljivih izvora energije uveden.
“To su svi novi projekti koji dolaze, koji rade nove studije povezivanja, i oni, generalno, već u svojim planovima, uključuju skladištenje električne energije. Tako da ne možemo da čekamo na implementaciju takvih projekata, jer su to zahtevniji projekti, a zbog tog skladištenja su i skuplji”, objasnila je Isailovićeva.
Do kada se mogu podneti prijave
Rok za prijave za nove aukcije za zainteresovane investitore je 5. februar.
Direktorka očekuje veliko interesovanje za solar, upravo zato što se prošli put solarni investitori nisu prijavili.
“Postoje i ograničenja u vezi s tim. Dakle, maksimum koji investitor koji se prijavi za solar može ostvariti biće 105 MW i biće ograničenja u vezi sa povezanim licima i kompanijama. Što ukazuje na to da je država obezbedila neku vrstu pravde i jednakosti i da dve kompanije iz istog gnezda ili portfolija neće moći da učestvuju, pobede i praktično preuzmu celu količinu”, precizirala je Isailovićeva.
Pojašnjava da, što se tiče rokova izgradnje, ako je neko prijavio ponudu na aukcijama sa građevinskom dozvolom, u toj fazi razvoja projekta, to je tri plus jedna, tj. četiri godine.
U slučaju, ako nema građevinsku dozvolu, ali je išao sa hitnom dozvolom, tj. sa nižim nivoom razvoja, rok izgradnje je tri plus dva, plus jedna godina.
Zeleni T – projekat
Navodi da je Srbija prošle godine, prema podacima Energetske agencije, proizvela 38,3 odsto električne energije iz obnovljivih izvora.
To je, ističe Isailovićeva, zaista visok procenat i ukazuje na to da ćemo do 2030. godine ispuniti 45 odsto koji su postavljeni prema strategiji i nacionalnom klimatskom i energetskom planu.