EnergijaIstaknuto

Srbija: do 2030. godine očekuje se ekspanzija solarnih elektrana i vjetroelektrana

U Srbiji se do 2030. godine očekuje ekspanzija solarnih elektrana i vjetroelektrana, sa očekivanom ukupnom instalisanom snagon od 3,5 GW.

Ovo predstavlja značajno povećanje udjela intermitentnih obnovljivih izvora energije u ukupnoj proizvodnji električne energije.

Ovo se navodi u Nacrtu Strategije razvoja energetike Republike Srbije do 2040. godine sa projekcijama do 2050. godine.

Planirana instalirana snaga u vjetroelektranama je oko 1,77 GW (uz godišnju proizvodnju od 4,60 TWh), dok je planirana instalirana snaga u solarnim elektranama 1,73 GW (uz godišnju proizvodnju od 2,27 TWh).

To znači da je uz ovako planirane instalirane kapacitete očekivana godišnja proizvodnja 6,87 TWh. U periodu nakon 2030. godine očekuje se daljnje povećanje instalirane snage vjetroelektrana i solarnih elektrana. Planirana ukupna proizvodnja iz energije sunca i vjetra 2040. godine činiće 41,3 % ukupne planirane proizvodnje.

Do 2040. godine očekuje se da će ukupna instalirana snaga izgrađenih vjetroelektrana i solarnih elektrana biti 10,97 GW, a ukupna godišnja proizvodnja električne energije iz povremenih izvora 19,04 TWh

Kada su u pitanju solarni paneli na krovovima , tehnički potencijal fotonaponskih panela postavljenih na prizemnim objektima u Srbiji je 8.750 MWp uz očekivanu godišnju proizvodnju električne energije od 12.579 GWh. Ukupna površina krovova zgrada u Srbiji je oko 600 km2.

Ipak, zbog postojanja sjena, složenosti geometrije krova i ostalih krovnih instalacija (prozori, dimnjaci i sl.), može se pretpostaviti da je stvarna aktivna površina fotonaponskih panela koji se mogu postaviti na krovne površine oko 15% ukupne krovne površine.

Najveći potencijal fotonaponskih elektrana je u Beogradskom regionu (oko 1.699 MWp), dok se u ostalim regionima kreće od 147 MWp u Topličkom okrugu do 970 MWp u Južnobačkom okrugu.

Na osnovu trenutno raspoloživih podloga i podataka o potencijalu energije vetra sprovedene su analize na osnovu kojih se zaključuje se da je minimalni tehnički raspoloživi potencijal za izgradnju vjetroelektrana u Srbiji oko 10,75 GW, koje bi zbirno mogle proizvoditi oko 30 TWh električne energije godišnje.

Najveći potencijal energije vetra imaju lokacije u regionima Banata (oko 10,7 TWh električne energije godišnje)i Bačke (oko 6,5 TWh električne energije godišnje), ali su značajni potencijali i u istočnom delu Srbije (oko 2 TWh električne energije godišnje).

Bitno je napomenuti da je ukupan potencijal za izgradnju solarnih elektrana i proizvodnju solarne energije su višestruko veći оd navedenog, međutim smatra se da je u ovom trenutku dovoljan i da neće predstavljati ograničenje za integraciju i realizaciju projekata.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *