Srbija definisala mere prilagođavanja klimatskim promenama
Ministarstvo zaštite životne sredine Vlade Republike Srbije organizovalo je konferenciju „Dijalog o klimatskim promenamaˮ, čiji je cilj da se sagledaju načini za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte i benefiti koje donosi zelena tranzicija za razvoj ekonomije i društva u celini.
Državna sekretarka Ministarstva Sandra Dokić istakla je da je, uprkos izazovima, resorno ministarstvo preduzelo niz neophodnih koraka i da je usvojen Program prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove za period od 2023. do 2030. godine, prvi dokument takve vrste u Srbiji, koji predstavlja ključni korak ka povećanju otpornosti najranjivijih sektora.
Dokić je napomenula da je definisano 25 prioritetnih mera prilagođavanja, koje su neophodne da bi se umanjili budući gubici i unapredila spremnost društva na klimatske rizike.
Poseban akcenat stavljen je na sektor poljoprivrede, gde su štete u prethodnim godinama bile izrazito visoke, rekla je ona i podsetila na to da je Evropska komisija u Izveštaju o napretku Srbije za 2024. godinu konstatovala dobar napredak naše zemlje u oblasti zaštite životne sredine.
Prema njenim rečima, Ministarstvo zaštite životne sredine je po uzoru na EU uspostavilo sistem za izdavanje dozvola za emisije gasova sa efektom staklene bašte operaterima energetskih i industrijskih postrojenja, koji je digitalizovan i operativan.
Ona je ukazala na to da je sistem monitoringa, izveštavanja i verifikacije jedan od ključnih zahteva EU u procesu pregovora za članstvo i preduslov za ulazak u Sistem trgovine emisijama po pristupanju Evropskoj uniji.
Svesni izazova koje klimatske politike EU donose, intenzivno radimo i na specifičnom planu implementacije Direktive o sistemu trgovine emisijama Evropske unije, koji će nam omogućiti da jasno sagledamo poziciju Srbije, mogućnosti i prilike za pregovore. Ovo je ključan iskorak koji nas priprema za primenu evropskih pravila o dekarbonizaciji i energetskoj tranziciji, poručila je Dokić.
Konferencija je organizovana u saradnji sa predstavnicima Ujedinjenih nacija u Srbiji i Programom UN za razvoj (UNDP), uoči globalne konferencije UN o klimatskim promenama COP29, koja se ove godine održava u Azerbejdžanu.