Spriječiti Hrvatsku da skladišti radioaktivni otpad na granici sa BiH
BiH i Republika Srpska neće odustati od borbe da spriječe Hrvatsku u namjeri da na Trgovskoj gori, nedaleko od granice, odlaže radioaktivni otpad.
Ovo je poručeno nakon sastanka ministara spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac i ministara za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojana Vipotnika.
Košarac: Ako bude potrebno BiH će tužiti Hrvatsku
Košarac je rekao da predstoji puno posla u zaštiti interesa BiH i Republike Srpske, odnosno da na argumentovan i naučni način dokažu da su namjere Hrvatske štetne po zdravlje 250.000 građana Srpske i Federacije BiH.
On je najavio da slijede istraživanja iz oblasti geologije, hidrogeologije, geofizike i seizmologije, te da će se, ukoliko bude potrebno, pristupiti i tužbi.
“Cijenimo da će Hrvatska pokušati na svaki mogući način ispod radara da sprovodi određene aktivnosti da bi nastavila sa svojim planom. To je za nas neprihvatljivo i svi u ovoj zemlji su jedinstvenog stava”, rekao je Košarac na konferenciji za novinare nakon sastanka sa Vipotnikom.
On je istakao da su institucije Republike Srpske angažovane na rješavanju ovog problema, ali da, nažalost, Ministarstvo inostranih poslova u Savjetu ministara nije ništa radilo.
“U narednom periodu mora da postoji potpuna mobilnost svih. Napori institucija Srpske su vidljivi i dala je sve svoje kapacitete na uslugu ekspertskom, koordinacionom i pravnom timu”, naglasio je Košarac.
On je naveo da BiH nije zadovoljna načinom kako ih Hrvatska informiše, o čemu su obavijestili nadležne iz Konvencije o procjeni uticaja na okolinu u prekograničnom kontekstu /ESPO/ i Arhurske konvencije, čija je potpisnica.
Košarac je ponovio da je cilj zaštita zdravlja građana i da odbija svaku vrstu spekulacija pojedinaca koji u medijima govore da se ništa ne radi, a ništa nisu radili, iako su bili dio političkog sistema u prethodnom periodu.
Vlada RS za ovu godinu izdvojila milion KM za aktivnosti u vezi sa Trgovskom gorom
Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik poručio je da je pitanje Trgovske gore pitanje opstanka građana u 13 opština u slivu rijeke Une, te da to pitanje nije završeno, niti će ostati bez odgovora.
“Ministarstvo je opredjeljenja da Hrvatsku treba zaustaviti u namjeri da uradi ono što niko nikada nije, a to je da u graničnom pojasu, nadomak zaštićenog područja, izgradi odlagalište radioaktivnog otpada. Protivimo se da na samo 800 metara od granice bude ovo odlagalište”, istakao je Vipotnik.
On je naveo da je Vlada Republike Srpske za ovu godinu izdvojila milion KM za aktivnosti u vezi sa Trgovskom gorom, te dodao da na ovom pitanju od interesa za Srpsku i BiH moraju više da se angažuju Ministarstvo spoljnih poslova i cijela diplomatsko-konzularna mreža.
Vipotnik je rekao da Hrvatska još nije počela sa izradom studije uticaja na životnu sredinu, te da će se, ako i dalje budu insistirali na tome da ovaj projekat nema uticaja na zdravlje i život ljudi, reagovati prema Espo i Arhuškoj konvenciji.
On je zaključio da su posljednje instance međunarodne, evropske arbitraže, te vjeruje da će ovo pitanje biti riješeno diplomatskim putem i da će Hrvatska odustati od izgradnje odlagališta.