Slovenija najviše goriva dobijenog od otpada izvezla u BiH

Slovenija je u 2022. godini značajno povećala izvoz otpada, za preko 20 %. Dominirali su otpadna plastika, gorivo dobijeno, odnosno pripremljeno od otpada (RDF – refuse derived fuel),  otpadni metali i otpad od obojenih metala.

U 2022. godini na slovenačkim carinarnicama prihvaćeno je 2.712 izvoznih deklaracija, za izvoz otpadne plastike i goriva dobijenog od otpada u treće zemlje.

I po broju deklaracija i po količini, najviše deklaracija, 2076 je prihvaćeno za izvoz u Bosnu i Hercegovinu, isključivo goriva pripremljenog od otpada (RDF). Slovenija je u BiH izvezla preko 46.000 tona ovog energenta.

Srbija je, iza BiH, druga država po količini otpada uvezenog iz Slovenije. Tačnije, za više od 79 % izvoznih deklaracija države odredišta su bile Bosna i Hercegovina i Srbija.

Izvor: Inspektorat Republike Slovenije za okolinu i prostor

Gorivo dobijeno od otpada ( RDF ) je gorivo proizvedeno od različitih vrsta otpada, kao što su komunalni čvrsti otpad, industrijski otpad ili komercijalni otpad. RDF se može koristiti na različite načine za proizvodnju električne energije ili kao zamjena za fosilna goriva. Zbog visoke energetske vrijednosti RDF se koristi kao gorivo širom svijeta u različitim postrojenjima kao što su toplane, termoelektrane i cementare. Može se koristiti uz tradicionalne izvore goriva u elektranama na ugalj. U Evropi se RDF može koristiti u industriji cementnih peći, gdje se primjenjuju strogi standardi kontrole zagađenja vazduha iz Direktive o spaljivanju otpada.

Prvi uvoz goriva dobijenog od otpada u BiH, koji se koristi kao energent u cementarama, registrovan je 2015. godine. Taj izvoz je postepeno rastao i u 2020. godini je iznosio više od 35.000 tona godišnje, vrijednosti 2,5 miliona KM.

Istovremeno, u Bosni i Hercegovini se prema zadnjim dostupnim podacima deponovani generisani otpad procijenjuje na 985.000 tona (2013.). Uprkos postojanju domaćih kompanija koje posjeduju osnove tehnoloških procesa za proizvodju RDF-a, on se ne proizvodi zbog manje potražnje na domaćem tržištu za njim. Razlog je nepostojanje sistema upravljanja i zbrinjavanja otpada koji bi trebao biti kategorisan kao energent.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *