Slovaci planiraju izgradnju fabrike baterija u Srbiji
Slovački proizvođač baterija InoBat saopštio je da je potpisao memorandum o razumijevanju sa Vladom Srbije o izgradnji fabrike baterija za električna vozila, ukupnog kapaciteta od 32 gigavat-časa. Ovu informaciju objavila je slovačka agencija TASR, pozivajući se na Rojters.
Fabrika bi trebalo da bude otvorena 2025. godine, sa početnim kapacitetom od 4 gigavat-časa. Vlada Srbije odobrila je finasiranje do 419 miliona evra, uključujući grantove i poreske olakšice, za podršku projektu, saopštio je InoBat.
Iako dogovor još nije konačan, izvor upoznat sa pregovorima je rekao da je blizu realizacije. InoBat je već najavio da želi izgraditi jednu fabriku u zapadnoj i jednu u istočnoj Evropi.
Ono što je interesantno je da je jedan od investitora u ovu slovačku kompaniju i kompanija Rio Tinto.
Naime, Rio Tinto i Inobat potpisali su, u maju prošle godine, Memorandum o saradnji koji je demonstrirao namjeru obje kompanije da “zajedno rade na uspostavljanju cirkularnog lanca proizvodnje baterija za električna vozila u Srbiji”. Nakon potpisivanja tog sporazuma, u novembru iste godine, uslijedila je investicija Rio Tinta u Inobat Auto (InoBat), evropsku kompaniju za razvoj tehnologije i proizvodnju baterija.
InoBat takođe planira istraživačko-razvojni pogon u Indijani koji bi mogao prerasti u fabriku, u zajedničkom ulaganju sa kompanijom Ideanomics. Ideanomics je investitor u InoBat, kao i Rio Tinto.
InoBat je prošlog mjeseca potpisao i memorandum o razumijevanju sa španskom vladom o izgradnji fabrike baterija za električne automobile u španskom gradu Valjadolidu. Međutim, to nije i konačan dogovor, jer su i igri i druge lokacije, uključujući Veliku Britaniju.
Početkom naredne godine InoBat će otvoriti pilot liniju kapaciteta 45 megavat-časova u Bratislavi za proizvodnju baterija visokih performansi za kupce za testiranje. Tvrdi da već ima potpisane ugovore s kupcima, uključujući njemačkog proizvođača avio taksija Lilium, vrijedne 500 miliona evra do 2030. godine.
Cilj kompanije je da postepeno povećava proizvodne kapacitete za 4 GWh, što bi svaki put trebalo da košta oko 350 miliona evra, na osnovu potpisanih ugovora.