Širom svijeta gradi se ili je u planu 24.000 km novih naftovoda
Širom svijeta gradi se 24.166 kilometara novih naftovoda , što je dužina koja je gotovo jednaka dvostrukom prečniku Zemlje, navodi se u izvještaju. Projekti, koje predvode SAD, Rusija, Kina i Indija, „dramatično su u suprotnosti sa planovima za ograničavanje globalnog zagrijavanja na 1,5°C ili 2°C”, smatraju istraživači.
Nafta koja bi se pumpala kroz te naftovode proizvela bi najmanje 5 milijardi tona CO2 godišnje, što je jednako emisiji SAD-a, drugog najvećeg zagađivača na svijetu. Oko 40% cjevovoda je već u izgradnji, a ostatak je u fazi planiranja. Globalne emisije karbona moraju da budu smanjene za 50% do 2030. godine, kako bi bile u skladu sa međunarodno dogovorenim ciljevima za ograničavanje globalnog zagrijavanja.
Projektanti 10.000 km cjevovoda u izgradnji mogu izgubiti do 75 milijardi dolara ako novi cjevovodi ne budu u potpunosti iskorišteni, smatraju analitičari Globalnog monitora energije – (Global Energy Monitor -GEM), koji su sastavili izvještaj .
Rusija, koja se suočava sa zapadnim embargom na izvoz nafte i gasa, zbog rata u Ukrajini i želi da poveća izvoz u Indiju i Kinu, razvija 2.000 km novih cjevovoda.
Regionalno gledano, subsaharska Afrika prednjači u svijetu u razvoju naftovoda, sa 2.000 km naftovoda koji su već u izgradnji i dodatnih 4.500 km, koji su planirani. Projekti uključuju kontroverzni istočnoafrički naftovod za sirovu naftu, koji će služiti za transport nafte iz nacionalnog parka u Ugandi, do izvoznog terminala na obali Tanzanije.
U novom izvještaju je utvrđeno da se dužina cjevovoda u izgradnji više nego udvostručila u odnosu na procjenu GEM-a iz 2019. godine, dok se dužina planiranog cjevovoda otprilike prepolovila.
Podaci o kapacitetu novih cjevovoda bili su dostupni samo za dvije trećine cjevovoda navedenih u izvještaju, ali bi oni prenosili 30 milijardi barela dnevno decenijama, u slučaju da rade do kraja svog uobičajenog vijeka trajanja. Kada se sagori, ova količina nafte bi proizvela 4,6 milijardi tona CO2 godišnje.
Izvor: The Guardian