Velika Britanija: punjenje električnih vozila košta gotovo kao benzin ili dizel

Troškovi punjenja električnih automobila u Velikoj Britaniji, na javnim, „brzim“ punjačima porasli su, od maja ove godine, za 42%.

Vozači električnih vozila koji koriste ovu infrastrukturu plaćaju, u prosjeku plaćaju 63,29 penija (72 centa) po kilovat satu za punjenje svog vozila.

Prema analizi Kraljevskog automobilskog kluba (RAC) to znači da 80 % brzog punjenja baterije, za tipični električni, porodični automobil, koji ima bateriju od 64 kWh, u prosjeku košta 32,41 funti (oko 34,87 dolara ili 68 KM).

RAC je saopštio da je povećanje uzrokovano „velikim troškovima plina i električne energije u veleprodaji”. Dodaje se da su oni koji koriste „ultra-brze“ punjače, takođe, suočeni sa prosječnim troškovima punjenja, koji su veći za 25%.

Analiza je pokazala da će „vozač koji isključivo koristi brzi ili ultra brzi punjač, na javnoj mreži, sada plaćati oko 18 penija po milji za struju”.

Poređenja radi automobil na benzin “troši” 19 penija po milji, a benzinac 21 peni, navodi se u analizi.

Punjenje kod kuće jeftinije nego na javnim punjačima

Ipak, brojni korisnici električnih automobila pune ih kod kuće, gdje je struja jeftinija. Dodatna pogodnost je što, od 1. oktobra, na snagu stupa uredba o subvenciji za električnu energiju za domaćinstva u Velikoj Britaniji. Uz ta olakšanja, cijena za jednu milju vožnje električnog automobila iznosila bi oko 9 penija, uz punjenje kod kuće. Tačnije, 80 % napunjena baterija kod kuće koštaće 17,87 funti (oko 37 KM).

 “Za one koji su već prešli na električni automobil ili razmišljaju o tome, i dalje vrijedi da punjenje van kuće košta manje od sipanja goriva u automobil na benzin ili dizel. Ipak, ove brojke pokazuju da se razlika smanjuje, kao rezultat enormnog povećanja cijene električne energije,” rekao je Sajmon Vilijams, portparol RAC-a.

“Ove brojke vrlo jasno pokazuju da su vozači, koji najviše koriste javne brze i ultra brze punjače, oni koji su najteže pogođeni”, dodao je.

Evropske ekonomije suočavaju se sa energetskom krizom i rastućim cijenama, pa postoji zabrinutost da će sve veći trošak punjenja električnih automobila – destimulisati njihovu kupovinu.

Budući da se, u narednim godinama, očekuje još električnih automobila na britanskim putevima, RAC podržava pozive na smanjenje poreza na električnu energiju, koja se koristi na javnim punjačima, kako bi se smanjila razlika u cijeni struje između javnog i punjenja kod kuće. Velika Britanija namjerava da zaustavi prodaju novih automobila i kombija na dizel i benzin do 2030. godine. Od 2035. godine, svi novi automobili i kombiji, trebalo bi da imaju nultu emisiju izduvnih gasova.

Izvor:CNBC

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *