SAD ukida 31 propis koji se odnosi na ekološka ograničenja – najveća deregulacija u istoriji
Agencija za zaštitu okoline SAD (EPA) pokrenula je najveću deregulaciju u istoriji SAD, ukidanje i preispitivanje 31 odluke i propisa koji se odnose na ekološka ograničenja.
Rukovodilac Američke agencije za zaštitu životne sredine Lee Zeldin najavio je da će agencija preduzeti 31 istorijsku akciju u najvećem i najznačajnijem danu deregulacije u istoriji SAD, kako bi izvršio naredbe predsjednika Trampa i omogućila, kako je saopšteno, “veliki povratak Amerike”.
Danas je najveći dan deregulacije koju je naš narod vidio. Zabijamo nož pravo u srce religije klimatskih promjena kako bismo smanjili troškove života američkih porodica, oslobodili američku energiju, vratili automobilske poslove u SAD i još mnogo toga. Zajedno sa predsjednikom Trampom, ispunjavamo naša obećanja da ćemo osloboditi američku energiju, smanjiti troškove za Amerikance, revitalizovati američku automobilsku industriju.
Ograničenja emisija stakleničkih gasova iz elektrana, uključujući i termoelektrane. Ograničenja emisija iz vozila, uključujući transport teških tereta. Propisi koji čuvaju kvalitet vode… Ovo su samo neke od ključnih mjera zaštite koje su izbrisane 12. marta, kada je nova administracija poništila nešto je nazivano, osnovnom ekološkom i klimatskom politikom u Sjedinjenim Državama.
Potezi agencije usmjereni su na dugoročne politike zaštite okoline, počevši od zakonom regulisanog priznanja da emisije stakleničkih gasova predstavljaju prijetnju javnom zdravlju.
Ova odredba bila je temelj američke klimatske politike – bez nje druge mjere i međunarodne obaveze postaju podložne ukidanju, od čega će imati koristi industrija uglja i najveći zagađivači.
Među najznačajnijim poništenjima je ukidanje ograničenja emisije zagađivača kao što su živa i čestice iz termoelektrana, izvor fosilnih goriva koji najviše zagađuje.
S druge strane, u saopštenju Agencije za zaštitu okoline navodi se da će “ove istorijske akcije vratiti bilion regulatornih troškova i skrivenih „poreza“ američkih porodica. Kao rezultat ovih najava, troškovi života američkih porodica će se smanjiti. Biće pristupačnije kupiti automobil, grijati kuće i voditi posao. Biće pristupačnije dovesti proizvodnju u lokalne zajednice dok pojedinci imaju široku korist od opipljivih ekonomskih uticaja”.
Naglašavaju da su propisi iz vremena Bajdenove i Obamine administracije, koji se sada preispituju, ugušili gotovo svaki sektor američke ekonomije. Njihovo ukidanje kreiraće radna mjesta u SAD, uključujući nevjerovatan napredak u vraćanju radnih mjesta u američkoj automobilskoj industriji.