Ruski izvoz uglja dostigao rekordne vrijednosti

Izvoz uglja iz Rusije rekodno je porastao nakon što je Evropska unija ublažila sankcije evropskim kompanijama koje se bave morskim transportom.

Tzv. petim paketom sankcija Evrospke unije, koje su uvedene Rusiji, evropskim kompanijama zabranjena je isporuka uglja preko mora, a stupila je na snagu 10. avgusta.

Vodeće kompanije EU, koje se bave morskim transportom, a naročito grčke, odupirale su se zabrani prevoza ruske robe, jer ona čini veliki dio njihovog poslovanja.

Istovremeno, Institut za međunarodne finansije (IIF) je saopštio, da od početka rata, grčki prevoznici nisu smanjili svoj rad s Rusijom, već je i njihov tržišni udio, u transportu ruske robe pomorskim putem, porastao sa 35% na 55%

Teoretski, grčke kompanije su trebale da budu obuhvaćene zabranom, kao dio EU, ali bilo je izvještaja da su grčki prevoznici mijenjali zastave, kako bi prikrili vlasništvo nad brodovima i izbjegli zabranu.

Lobiranje grčke pomorske industrije, ali i drugih, navelo je EU da ublaži sankcije iz petog paketa.

Zabrana transporta ruskog uglja i drugih proizvoda izmijenjena je u septembru i omogućila je pružanje usluga poput prevoza, finansiranja i osiguranja u transportu uglja i drugih proizvoda brodovima do odredišta izvan EU, kako bi se „ublažila kriza energije i hrane širom svijeta.”

Umjesto iz Rusije – Evropa uvozi ugalj iz Australije

Od tada je ruski izvoz uglja morskim putem, porastao na najviši nivo u istoriji, jer stiže zima s velikim brojem pošiljki koje idu u Aziju.

Ranije je EU u velikoj mjeri ovisila o uvozu ruskog uglja, koji je činio 46,7% ukupnog uvoza čvrstog goriva u EU , prema podacima Eurostata.

Evropska zabrana uvoza ruskog uglja ostaje na snazi, što primorava evropske energetske kompanije da uvoze ugalj čak iz Australije, drugog velikog proizvođača uglja.

Međutim, evropskim broddkim kompanijama je od septembra dozvoljeno da otpremaju ugalj za treće zemlje. Prodaja uglja je porasla tokom energetske krize jer zemlje traže jeftinija alternativna goriva u odnosu na nestabilni i sve skuplji gas i tečni prirodni gas.

Izvor: intellinews

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *