Od 1. avgusta potpuna zabrana uvoza ruskog uglja u EU

Potpuna zabrana isporuke ruskog uglja Evropskoj uniji, kao jedna od sankcionih mjera koje je EU preduzela protiv Rusije, stupila je na snagu 1. avgusta.

Ova mjera je uključena u peti paket sankcija Evropske unije, koji je usvojen početkom aprila. Dokument podrazumijeva postepeno odustajanje od uvoza ruskog uglja. Prema ovom dokumentu, od 1. avgusta ove godine, zemlje unije uvode potpunu zabranu isporuke uglja iz Rusije, prenosi Sputnjik.

Prema tekstu dokumenta, ta mera uključuje „zabranu kupovine, uvoza ili predaju uglja i drugih čvrstih fosilnih goriva u Evropskoj uniji ako potiču iz Rusije ili se izvoze iz Rusije, počev od avgusta 2022. godine“.

Ruski minister energetike: ruski ugalj će biti isporučen na alternativna tržišta

U trenutku donošenja odluke uvoz ruskog uglja u evropsku uniju bio je 8 milijardi evra godišnje. Prema podacima Ministarstva energetike Rusije, udio zemalja EU u ukupnom izvozu ruskog uglja je 2021. godine iznosio 21,8 odsto, što je nešto više od 48,7 miliona tona uglja. U 2020. cifra je bila nešto veća – 22 odsto ukupnog izvoza. Prema rečima ministra energetike Rusije Nikolaja Šuljginova, proizvodi ruskih u kompanija koje se bave proizvodnjom uglja, u uslovima odustajanja EU od uvoza, biće preorijentisani na alternativna tržišta.

U međuvremenu, Evropa u pokušaju da smanji potrošnju ruskog gasa povećava upotrebu uglja u elektroprivredi. Francuska je, na primjer, najavila moguće ponovno pokretanje elektrane na ugalj „Sen Avold“ na sjeveroistoku zemlje. Prema procjenama Međunarodne agencije za energiju (IEA) potrošnja uglja u Evropskoj uniji porašće za 7 odsto u 2022. u poređenju sa prošlogodišnjim skokom od 14 odsto.

Fon der Lajen upozorava : „Svi moramo biti spremni za najgoru situaciju sa gasom”

Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen upozorila je na eskalaciju energetske krize i istakla da se EU mora pripremiti za najgoru situaciju.

„Budući da je Rusija već potpuno ili djelimično prekinula isporuku gasa za 12 zemalja članica EU, svi moramo da se pripremimo za najgoru situaciju“, rekla je Fon der Lajen za španski list „El mundo“.

Rusija je nedavno obustavila isporuke gasa za nekoliko zemalja EU, uključujući Poljsku, Bugarsku i u subotu Letoniju, zbog njihovog odbijanja da plate isporuku u rubljama. Rusija je, takođe, obustavila isporuke Nemačkoj zbog radova na održavanju, koji se smatraju odmazdom za sankcije Zapada.

Sve veći energetski problemi natjerali su članice EU da se prošle nedjelje dogovore o hitnom zimskom planu za gas. Fon der Lajen je istakla da ove mere treba da pomognu da zadovolje potrebe za snabdevanjem tokom zime. Španija se, kao i druge zemlje EU, u početku protivila planu za vanredne situacije, ali ga je odobrila nakon što je obezbjedila ustupke.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *