Ruski izvoz sirove nafte ne pokazuje znakove opadanja – Bloomberg

Ruski izvoz sirove nafte ne pokazuje znakove pada, čak i nakon priznanja ruske vlada da je proizvodnja smanjena.

Protok iz ruskih luka bio je gotovo nepromijenjen, nakon oporavka prethodne sedmice, u prosjeku 3,4 miliona barela dnevno, prema podacima o praćenju tankera koje je prikupio Bloomberg.

Velika potražnja preostalih ruskih kupaca — uglavnom ograničenih na Kinu, Indiju i Tursku — pomogla je da obim dostigne novi prosječni četvorosedmični maksimum.

Izvoz morskim putem još uvijek ne odražava smanjenje proizvodnje za koje je su ruske vlasti saopštile da je iznosilo čak 700.000 barela dnevno u martu.

U članku se navodi, da se čini, da ni rad rafinerija u Rusiji nije mnogo manji.

Najnoviji podaci pokazuju da su stope prerade ostale gotovo nepromijenjene od početka godine i do 19. aprila bile su 720.000 barela dnevno, više nego u istom mjesecu prošle godine.

Smanjenje proizvodnje, koje je trebalo da počne u martu, trebalo je do sada da se vidi u izvoznim podacima, ali nije.

Rusija ima relativno male skladišne ​kapacitete koje može koristiti kao alat protiv smanjenja proizvodnje. S obzirom na to da je većina rezervoara neophodna za normalan rad ogromne mreže cjevovoda u zemlji, malo je vjerovatno da je izvoz održavan izvlačenjem iz skladišnih rezervoara.

Ruski izvoz sirove nafte preko mora u evropske zemlje bio je stabilan na 83.000 barela dnevno u 28 dana do 21. aprila, pri čemu je jedino odrediše bila Bugarska. Ove brojke ne uključuju pošiljke u Tursku.

Tržište, koje je dnevno trošilo više od 1,5 miliona barela nafte, koja je dolazila sa izvoznih terminala na Baltiku, Crnom moru i Arktiku, gotovo je potpuno izgubljeno, da bi ga zamijenile dugolinijske destinacije u Aziji, koje su mnogo skuplje za opsluživanje.

Prosječni ruski prihod od carina na izvoz nafte, u periodu od četiri sedmice, porastao je za milion dolara i dostigao 47 miliona dolara.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *