Republika Srpska prinuđena da uvozi struju – trenutna proizvodnja znatno manja od potrošnje
Republika Srpska je prinuđena da uvozi struju, jer u hidroakumilacijama nedostaje vode, preračunato u električnu energiju oko 500 GW.
Izostale su padavine, planirane na osnovu višegodišnjeg prosjeka. Glavna rezerva vode, hidroakumulacija „Bileća“, niža je za oko 22,5 metara u odnosu na plan.
Minus u toj akumulaciji, preračunato u energiju, je četiri 400 GW. Preračunato prema tržišnim cijenama od 150-200 evra po megavatu, po kojoj se trenutno kupuje, nedostatak u hidroakumulaciji Bileća je oko 150 miliona maraka. Izostao je dotok u januaru – ostvareno je svega 44% u odnosu na plan, a u februaru oko 70 %.
Ivan Koprivica, izvršni direktor za tehničke poslove Elektroprivrede Republike Srpske za RTRS objašnjava da je u akumulaciji Bileća 23 metra vode manje, zato što se voda trošila za prizvodnju, da bi manje kupovali na tržištu i nadoknadili manjak električne energije od proizvođača u Republici Srpskoj.
Manje energije je i iz akumulacija HE na Drini i HE Vrbas, kao i energije iz RiTE Ugljevik. Poboljšanje hidrološkog stanja očekuje u martu i aprilu. Međutim, nema prognostičkog modela koji bi sigurno mogao da predvidi padavine. Do tada će se energija kupovati.
Koprivica kaže da domaće proizvodnja ne može da podmiri potrošnju u Republici Srpskoj.
“Mi dnevno proizvedemo 12-13 hiljada MWh ili 12-13 miliona kilovatčasova, a trošimo dnevno 16-17 hiljada, narod se nije osvijestio da struja ne može biti najjeftiniji energent”, kaže Koprivica.
Slično situacija bila je, kaže Koprivica, i na početku 2024. godine. Tek posljednjih dana padavine u slivu rijeke Trebišnjice, neznatno su poboljšale stanje u hidroakumulaciji Bileća. Trenutna kota je na 364 metra.
Duško Vujović, rukovodilac sektora proizvodnje i upravljanja vodama u preduzeću Hidorelektrane na Trebišnjice (HET), kaže da mogu da rade ako i dva mjeseca ne padne kiša. Optimista je i nada se da će kiša ipak da padne i da će ove godine na ispune plan proizvodnje.