Rekordan porast obnovljivih izvora energije u svijetu u 2023. godini: IEA
Očekuje se da će globalno povećanje kapaciteta obnovljivih izvora energije u 2023. godini porasti za trećinu, od čega najviše solarna i energije vjetra, navodi se u najnovijem izvještaju Međunarodne agencije za energiju (IEA).
Rast bi se trebao da se nastavi i u 2024. godine, sa ukupnim svjetskim kapacitetom obnovljive električne energije koja će dostići 4 500 gigavata (GW), što je jednako ukupnoj proizvodnji energije u Kini i Sjedinjenim Državama zajedno.
„Sunce i vjetar predvode brzu ekspanziju nove globalne energetske ekonomije. Ove godine svijet će dodati rekordnu količinu obnovljivih izvora energije u sisteme električne energije – više od ukupnog energetskog kapaciteta Njemačke i Španije zajedno”, rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol.
Solarna energija će predstavljati dvije trećine ovogodišnjeg povećanja kapaciteta obnovljivih izvora energije i očekuje se da će nastaviti rasti u 2024. godine. Širenje velikih solarnih elektrana prati rast manjih sistema. Više cijene električne energije stimulišu brži rast krovnih solarnih panela, što potrošačima daje moć da smanje svoje račune za energiju.
Istovremeno, očekuje se da će se proizvodni kapaciteti za sve segmente solarne proizvodnje više nego udvostručiti – na 1 000 GW do 2024. godine, na čelu s Kinom i povećanjem diversifikacije ponude u Sjedinjenim Državama, Indiji i Evropi.
Na osnovu tih trendova, svijet će imati dovoljno solarnih fotonaponskih proizvodnih kapaciteta 2030. godine da zadovolji niveo godišnje potražnje predviđene scenariom neto nulte emisije do 2050. godine.
Predviđa se da će se kapacitet energije vjetra naglo oporaviti 2023. godine i porasti za gotovo 70%, u odnosu na prethodnu godinu, nakon nekoliko teških godina u kojima je rast usporavao.
Brži rast uglavnom je rezultat završetka projekata koji su bili odgođeni zbog ograničenja Covid-19 u Kini i problema s lancem snabdjevanja u Evropi i Sjedinjenim Državama.
Međutim, dalji rast u 2024. će zavisiti od toga da li vlade mogu da pruže veću podršku politikama za rešavanje izazova u pogledu izdavanja dozvola i aukcija.
Za razliku od solarnih, lanci snabdijevanja vjetroturbina ne rastu dovoljno brzo da bi zadovoljili ubrzanu potražnju u srednjem roku. To je uglavnom zbog rastućih cijena robe i izazova u lancu snabdijevanja, koji smanjuju profitabilnost proizvođača.
EU uštedjela 100 milijardi evra zahvaljujući OIE
Prognoza za povećanje kapaciteta obnovljivih izvora u Evropi revidirana je naviše za 40%, u odnosu na prije ruske invazije na Ukrajinu, što je navelo mnoge zemlje da povećaju korištenje solarne energije i vjetra kako bi smanjile svoje oslanjanje na ruski prirodni plin. Rast je vođen visokim cijenama električne energije koje su male krovne solarne fotonaponske sisteme učinile finansijski atraktivnijim i povećanom podrškom politikama na ključnim europskim tržištima, posebno u Njemačkoj, Italiji i Holandiji.
Procjenjuje se da su novoinstalirani solarne i vjetroelektrane uštedjeli potrošačima električne energije u Evropskoj uniiji 100 milijardi evra tokom 2021-2023. zamjenjujući skuplju proizvodnju fosilnih goriva.
Veleprodajne cijene električne energije u Evropi bile bi 8% više u 2022. godini bez dodatnih obnovljivih kapaciteta, navodi se u novom izvještaju IEA.