EkologijaNajnovije

Protest ispred Evropskog parlamenta povodom dokumentarca o preojektu Jadar

Poslanici Evropskog parlamenta i organizacija “Ne damo Jadar” protestovali su u Briselu povodom projekcije dokumentarca o Jadru, koji opisuju kao sporan i manipulativan u korist kompanije Rio Tinto.

U srijedu, 5. februara, u prostorijama Evropskog parlamenta prvi put je prikazan novi dokumentarni film „Ne u mojoj zemlji: Litijumska dilema Srbije” (Not in My Country: Serbia’s Lithium Dilemma).

Dokumentarac “Ne u mojoj zemlji” zajednički je razvio i u potpunosti finansira Univerzitet u Leuvenu (KU Leuven) u Belgiji, posebno preko SIM² KU Leuven, KU Leuven Instituta za održive metale i minerale. 

Već sam trejler za ovaj dokumentarac, koji je u decembru bio objavljen na Youtube, naišao je na kritike stručnjaka i aktivista „zbog selektivnog prikazivanja narativa i pogrešnog predstavljanja glasova onih koji se protive rudarskom projektu Jadar”, navodi se u saopštenju grupe organizacija koje povodom projekcije filma organizuju protest ispred zgrade Evropskog parlamenta.

„U trejleru dokumentarca, ključni stavovi aktivista, lokalnih zajednica i nezavisnih naučnika namerno su izostavljeni, dok su istovremeno prikazani u kontekstu moguće povezanosti s ruskom propagandom”, navodi se u saopštenju koje su objavili grupa srpske dijaspore „Palac Gore”, koji su i organizatori protesta, kao i lokalna zajednica „Ne damo Jadar”.

„Rudarska korporacija je potom predstavljena kao žrtva kampanje dezinformacija. To će dovesti do debate koja je snažno pristrasna u korist korporativnih interesa. Ovo iskrivljuje stvarnost ekoloških i društvenih posledica rudarenja litijuma i instrumentalizuje prestižnu istraživačku instituciju KU Leuven, centar SIM2”, dodaje se u saopštenju.

Zeleno-levi front (ZLF) je saopštio da su se njegovi predstavnici priključili današnjem protestu srpske zajednice u Briselu povodom prikazivanja filma “Ne u mojoj zemlji”, koji je, kako su naveli, Rio Tinto naručio da bi diskreditovao građansku pobunu kao rusku propagandu.

Jedan od autora dokumentarnog filma, Peter Tom Jones iz Katoličkog univerziteta u Levenu, u međuvremenu je na svom LinkedIn profilu objavio posebno saopštenje, u kojem navodi kako ova institucija „nema finansijskih interesa” u objavljivanju svojih dokumentaraca, kao i da su oni u potpunosti finansirani od strane Instituta za održive metale i minerale KU Leven.

Ovaj film koji otvara oči, ulazi u srž masovnih protesta u Srbiji zbog predloženog otvaranja najvećeg evropskog rudnika litijuma u dolini Jadra. Dokumentarac istražuje napetost između očuvanja životne sredine i težnje za klimatski neutralnom budućnošću koju napajaju litijum-jonske baterije za čistu mobilnost i energiju (skladištenje). Takođe istražuje geopolitičku složenost oko težnji Srbije za članstvom u EU i optužbe o političkom miješanju, navodi se na stranici KU Leuven Instituta za održive metale i minerale. 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *