Žene u BiH imaju veću svijest o klimatskim promjenama, ali slabiji pristup zelenom finansiranju
Žene imaju udio od samo 36% u zelenim kreditima, iako imaju veću svijest i zabrinutost u vezi sa klimatskim promjenama u odnosu na muškarce.
Ovo su zezultati EBRD-ove ankete “Osnovna rodna procjena o pristupu žena klimatskom finansiranju”, koji pokazuju značajnu rodnu razliku u zelenom finansiranju u Bosni i Hercegovini.
Nejednakost u pristupu žena zelenom finansiranju u Bosni i Hercegovini proizlaze iz tradicionalnih rodnih uloga, socio-ekonomskih barijera i sistemskih nejednakosti, kako je istaknuto u anketi, koja je predstavljena u Sarajevu.
Globalno, žene se nalaze u nepovoljnom položaju kada je riječ o pristupu zemljištima, poslovnim kapacitetima i tehnologijama. Zbog toga njihov potencijal da doprinesu ekonomiji i, posebno, sektorima koji imaju veliki utjecaj na klimatske promjene, poput transporta i građevinske industrije, ostaje nedovoljno iskorišten. EBRD, u saradnji s lokalnim bankama, radi na poboljšanju pristupa žena zelenom finansiranju kroz specijalizovane kreditne linije, grantove i pokriće rizika.
Stela Melnic, direktorica EBRD-a za Bosnu i Hercegovinu.
Uprkos zabrinutosti zbog klimatskih promjena, žene često nemaju dovoljno povjerenja u svoje tehničko znanje o zelenim tehnologijama i isključene su iz donošenja odluka o značajnim ulaganjima u domaćinstvu, jer se obično ne smatraju formalnim donosiocima prihoda ili glavama domaćinstava.
Oslanjanje žena na neformalne mreže za finansijske informacije dodatno ograničava njihov pristup formalnim mogućnostima zelenog finansiranja.
Anketa “Osnovna rodna procjena o pristupu žena klimatskom finansiranju”, koja je provedena u okviru GEFF programa, pruža informacije o diferenciranim potrebama žena i muškaraca suočenih s klimatskim promjenama, te podiže svijest o prednostima zelenih tehnologija i rodnim razlikama u pristupu klimatskom finansiranju.