Prosječna stopa rasta BDP-a u BiH u 2023. 1,7 %

U BiH se u periodu od 2023. do 2025. godine može očekivati ekonomski rast sa prosječnom stopom od oko 2,5 odsto na godišnjem nivou, navodi Direkcija za ekonomsko planiranje BiH u informaciji o perspektivama.

Očekivani rast za ovu godinu je 1,7 odsto, za narednu 2,7 odsto, a 2025. godine 3 odsto.

Iz Direkcije navode da bi ključni oslonac ekonomskog rasta tokom ovog perioda trebala da predstavlja domaća tražnja kroz povećanje privatne potrošnje i investicije.

Veoma važnu odrednicu za ekonomska kretanja u BiH u periodu 2023-2025. godine, osim internih dinamika, predstavljaće i ekonomska kretanja u vanjskom okruženju, naročito u zemljama EU.

Osim stabilizacije epidemioloških prilika, došlo je do dodatnog usložnjavanja međunarodnih političko-ekonomskih prilika u vezi sa dešavanjima u Ukrajini.

“Negativne ekonomske posljedice ovih dešavanja na svjetsku ekonomiju su već vidljive i manifestuju se kroz trgovinske, finansijske, cjenovne šokove koje sigurno neće zaobići ni BiH”, naglašava se u informaciji.

Sporiji rast inflacije

U Bosni i Hercegovini u 2023. godini se takođe može očekivati sporiji rast inflacije u odnosu na prethodnu godinu 6,7%. Istovremeno, predviđa se inflacija od 3,1% u 2024. i 2,2% 2025. godini.

Kada su u pitanju direktna strana ulaganja (SDU) procjena je da bi u 2023. godini mogla dostići 1,8% učešća u BDP. Postepenim smirivanjem situacije na medjunarodnom tržištu i smanjenjem cijena energenata SDU, bi u narednim godinama (u 2024. i 2025. godini) postepeno počela oporavljati te bi dostigla oko 1,9% učešća u BDP

Očekuje se da će doći do zastoja i kašnjenja u izgradnji već planiranih infrastrukturnih i energetskih projekata (autoput Vukosavlje Brčko, autoputa Banja Luka-Prijedor , aerodroma Trebinje i HES Gornja Drina, TE Ugljevik)

Na bazi projekcija očekivano nominalno smanjenje vanjskotrgovinskog deficita roba i usluga u 2023. godini bi bilo 5,5%, a doko se u 2024. godini očekuje smanjenje za 5,9% , te u 2025. godini kada bi vanjskotrgovinski deficit bio manji za 3,3%.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *