Proizvodnja peleta u Srbiji suočena sa velikim problemima
Proizvodnja peleta u Srbiji se suočava sa ogromnim problemima već treću godinu zaredom, jer opada. Prošle godine, proizvodnja je bila niža za 160.000 tona u odnosu na 2021. godinu.
Ovo je, za RTS, izjavio profesor Šumarskog fakulteta Branko Glavonjić.
“Država je donela Uredbu o privremenom ograničenju uvoza peleta, koja je više puta produžavana, da bi početkom februara bila ukinuta. Uredba je pomogla domaćim proizvođačima da se oslobode zaliha peleta”, navodi Glavonjić.
Podseća da je Vlada, takođe, formirala radnu grupu u resornom ministarstvu koja se bavila izradom Pravilnika o čvrstim gorivima, pa se očekuje da će narednih dana biti i zvanično donet.
“Pravilnik se bavi kontrolom mehanizama kvaliteta drvnih goriva koja se plasiraju na tržište Srbije, što praktično znači da će na tržištu moći da se plasiraju samo najkvalitetnija, po evropskim standardima, koji postaju obavezni“, objašnjava Glavonjić.
Kontrola peleta
Kada je reč o peletu, Glavonjić ističe da će na tržištu moći da se prodaju samo najkvalitetniji, biće formirana i kontrolna tela koja će se baviti kvalitetom, pa će prodavci morati da izdaju i deklaraciju, koja će važiti šest meseci, o usaglašenosti sa pravilnikom.
Drvo koje se koristi kao industrijska sirovina, dodaje, ne podleže pravilniku.
“Da je reč o strogoj kontroli kvaliteta peleta, govori i činjenica da će se ispitivati 20 parametara. Ako se desi da je 19 parametara ispunjeno, a jedan nije, takav pelet ne može da se prodaje”, ističe Glavonjić i dodaje da pravilnik stupa na snagu osam dana od objavljivanja u Službenom glasniku, a počinje da se primenjuje nakon 90 dana, odnosno od polovine jula.