Položen kamen temeljac za izgradnju HE Dabar

Položen je kamen temeljac za izgradnju HE Dabar, čime je ozvaničen početak glavnih radova na ovom projektu, čija je realizacija počela 2016. godine.

HE Dabar će biti završena za četiri godine, a vrijednost radova je 338 miliona evra. Riječ je o hidroelektrani instalisane snage 160 megavata, u okviru podsistema “Gornji horizonti”, prvoj koja se gradi u regionu, poslije više od trideset godina.

Glavni radovi počeli su, u mjestu Vrijeka, opština Bileća, u prisustvu zvaničnika Republike Srpske i kineskih partnera.

Premijer Republike Srpske Radovan Višković istakao je značaj početka izgradnje Hidroelektarne Dabar, navodeći da će time biti riješena i druga urgentna pitanja u Hercegovini, odnosno da će se spriječiti poplave koje su obilne padavine često uzrokovale.

Višković je istakao značaj početka izgradnje Hidroelektrana Dabar, koja je prvi energetski objekat ove snage i veličine na Balkanu, nakon izgradnje Hidroelektrane Višegrad” 1985. godine.

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je danas da će kilovat-čas biti najvažniji proizvod iz Hercegovine zahvaljujući Hidroelektrani Dabar i drugim energetskim projektima.

U obraćanju na svečanoj ceremoniji povodom početka glavnih radova na hidroelektrani Dabar vrijednosti 338 miliona evra, Đokić je istakao da će ovaj projekat omogućiti opstanak što više mladih na područje Hercegovine.

Sva struja iz HE Dabar biće za izvoz

Projekat izgradnje Hidroelektrane Dabar biće završen za četiri godine, a sva proizvedena energija ići će isključivo za izvoz, izjavio je generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske Luka Petrović.

Petrović je rekao da je danas da će prvi kilovat sati na hidroelektrani biti nakon tri godine i osam mjeseci, a na gradilištu će raditi 800 ljudi.

Liu Hualiang, direktor kineske “Gezuba” kompanije koja je izvođač radova na izgradnji Hidroelektrane Dabar, rekao je da je ovaj projekat od značaja ne samo u BiH, nego i šire.

– Za ovaj projekat garantuju, ne samo Kina i “Gezuba” kompanija već i Republika Srpska. Nadam se da će ovaj projekat završiti u roku. Ovaj projekat će imati kapacitet od 250 gigavatčasova godišnje i jedan je od većih projekata – rekao je Hualiang.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *