Politico: priča o Bosni i Balkanu suočenim sa posljedicama zagađenja od termoelktrana i rudnika

Briselski portal Poltico donosi članak o posljedicama zagađenja u BiH uzrokovanih radom zastarjelih termoelektrana i rudnika uglja.

“Ovdje u Zenici smo svi bolesni, samo neki još ne znaju da su bolesni.” To su bile riječi aktiviste kojeg sam sreo na svom prvom putovanju u Bosnu 2019. godine. Dvije godine  kasnije preminuo je od raka pluća. Tada je – i uglavnom zbog toga – započeo ovaj projekat.

Zenica, grad od oko 100.000 stanovnika oko 70 kilometara sjeverno od Sarajeva, jedan je od najzagađenijih gradova u Bosni. Glavni izvor zagađenja, prema Eko Forumu, lokalnoj ekološkoj organizaciji, je ogromna željezara u vlasništvu AcelorMittala. Željezara, koja je velika skoro kao i sam grad, proizvodi energiju sagorevanjem uglja, piše Politico.

Zbog toga su stanovnici grada i okoline zabrinuti za svoje zdravlje i budućnost.

Alma, koja živi u Tetovu, selu nedaleko od industrijskog centra Zenice, kaže da se u to područje doselila nakon što se udala, prije više od četiri decenije. “U to vrijeme u fabrici je radilo mnogo ljudi, a danas je situacija užasna. U krugu od 300 metara od moje kuće, svi imaju rak.” I njoj je 2021. dijagnostifikovan rak želuca.

Ovo nije priča samo o Zenici, pa čak ni o Bosni, već i šire o centralnom Balkanu, gdje se brojni gradovi i mjesta suočavaju sa jako zagađenim vazduhom uzrokovanim zastarjelim industrijama uglja i elektranama, otvorenim rudnicima lignita i deponijama pepela. 

Prema  izvještaju Human Rights Watcha , Bosna je na petom mjestu po broju smrtnih slučajeva od zagađenja zraka u svijetu. Koncentracije zagađujućih materija u regionu – u kojem se nalazi sedam od 10 termoelektrana, koje najviše zagađuju u Evropi – su pet puta veće od granica koje je postavila EU,  utvrdio je Program UN za životnu sredinu .

U godinama kada sam istraživao industrijske gradove Zenicu, Tuzlu, Banoviće i druga mjesta opterećena zagađenjem, otkrio sam izvanrednu zemlju, unakaženu ratom, koja se nada da će članstvo u EU poboljšati toksični okoinu i uvesti svetlija budućnost. 

Izet Barčić, iz Bukinja kod Tuzle živi sa suprugom nekoliko stotina metara od termoelektrane. “Operirisali su me četiri puta i izvadili mi pluća. Ova termoelektrana nas sve ubija i nadam se da ću jednog dana moći napustiti ovo mjesto.”  

Otpad iz termoelektrane u Tuzli baca se u rezervoar Jezero II. Ne postoje službene studije o korelaciji između aktivnosti termoelektrane i javnog zdravlja. Studija koju je sponzorisao Centar za ekologiju i energiju, nevladina organizacija, otkrila je statistički značajnu povezanost između negativnih uticaja na zdravlje i dugotrajne izloženosti teškim metalima raspršenim u blizini postrojenja i deponija.

Kemal Kudozović iz Bukinja, udaljenog svega nekoliko stotina metara od termoelektrane u Tuzli. On pati od respiratornih problema, a supruga mu je nedavno umrla od raka. “Ne sumnjam da je, ako sam bolestan, a moja žena mrtva, kriva isključivo termoelektrana.” 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *