Ovo zemlje će biti najviše pogođene ako cijene nafte dostigne 100 dolara

Zemlje okupljene u organizaciju OPEC+ najavile su smanjenje proizvodnje nafte za 1,16 miliona barela dnevno, što je potez koji naftna tržišta nisu očekivala.

Smanjenje proizvodnje trebalo bi da počne u maju i traje do kraja 2023. godine. I Saudijska Arabija i Rusija će smanjiti proizvodnju nafte za 500.000 barela dnevno do kraja ove godine, dok druge članice OPEC-a kao što su Kuvajt, Oman, Irak, Alžir i Kazahstan, takođe, smanjuju proizvodnju.

Zbog toga pojedini analitičari predviđaju da će cijene nafte porasti do 100 dolara po barelu. To je dodatni trošak za sve zemlje koje uvoze naftu, ali neki od njih će biti jače pogođene.

Među zemljama koje će biti najviše pogođene su Japan, Indija, Njemačka, Francuska…, navodi se u analizi CNBC-a.

Na primjer, Indija je treći najveći potrošač nafte na svijetu i u februaru 2023. godine uvoz sirove nafte porastao je za 8,5% u poređenju sa istim periodom prethodne godine.

Nafta je najznačajniji izvor energije u Japanu i čini oko 40% ukupne energije. Budući da nema značajnu domaću proizvodnju, Japan je u velikoj mjeri ovisan o uvozu sirove nafte, s tim da između 80% i 90% dolazi iz regije Bliskog istoka.

Južna Koreja i Italija , takođe, više od 75 % zavise od uvozne nafte, a Evropa i Kina su takođe „veoma izložene“.

Ipak, izloženost Kine bi bila nešto manja zbog domaće proizvodnje nafte, dok se Evropa uglavnom oslanja na nuklearnu energiju, ugalj i prirodni gas, a ne na fosilno goriva, u svom primarnom energetskom miksu.

Dobra vijest je da analitičari predviđaju da cijena od 100 dolara po barelu, ne može ostati dugo. Naprotiv, dugoročeno gledano cijene će se kretati između 80 i 90 dolara, koliko iznose danas. Ako nafta i poraste na 100 dolara i ostane na tom nivou, to podstiče proizvođače da ponovo povećaju prozvodnju.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *