Nuklearna elektrana Krško spremna na suho skladištenje istrošenog goriva

Nuklearna elektrana Krško uvodi suho skladištenje istrošenog goriva, trenutno najsigurniji način skladištenja takvog goriva. Projekt je vrijedan oko 100 miliona evra, a skladište ima vijek trajanja od 100 godina, saopšteno je iz Uprave NE Krško,

Suho skladište je zgrada dimenzija 50 x 70 x 20 metara. Debljina armirane betonske ploče je 1,75 metara i uključuje i vanjske zidove. Osigurava zaštitu od poplava te omogućava sidrenje skladišnih rezervoara. Osigurano je mjerenje zračenja i temperature. Ugrađena je i infrastruktura za kontrolu od strane Međunarodne agencije za atomsku energiju.

Za uvođenje suhog skladišta bilo je potrebno provesti više pravnih postupaka. Promjene i dopuna Prostornog plana NE Krško, uključile su procjenu uticaja na okolinu i prekogranično savjetovanje sa Hrvatskom i Austrijom,što je uspješno završeni u martu 2020 godine.

Lokacija za odlaganje se trenutno ne razmatra

Odlaganje istrošenog nuklearnog goriva i odlaganje niskog i srednjeg radioaktivnog otpada obveza je Slovenije i Hrvatske koje su sklone zajedničkom rješenju koje ide “ka dubokom geološkom odlaganju, ali da se trenutno lokacije za to odlaganje ne razmatraju”.

Projekt je pripreman gotovo osam godina, a objekt za skladištenje verifikovan je stogodišnjom garancijom. Istrošeno gorivo od sada će se skladištiti na moderniji i još sigurniji način, kažu u NE Krško.

Razmatrano je i mokro skladištenje, dosta jeftiniji projekt, ali su se u NE Kraško, kažu, odlučili za sigurniju i moderniju varijantu.

Inženjer za nuklearno gorivo u NE Krško, Andrej Kavčič je rekao da je izgradnja zgrade za skladištenje formalno, dakle sa svim dozvolama, završena u januaru ove godine.

Po Kavčiču, prednosti suhog skladištenja istrošenog goriva su veća sigurnost u poređenju sa postojećim načinom zbrinjavanja u bazenu, dugoročno osigurano hlađenje bez djelovanja rashladnih sistema (hlađenje strujanjem vazduha), minimalno potrebno održavanje objekta te minimalan uticaj na okolinu.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *