EEA: EU „samo djelimično“ na putu da ostvari ciljeve u pogledu klime i životne sredine
Evropska unija je, uprkos stalnom napretku u ključnim oblastima, samo djelimično na putu da ostvari ciljeve u pogledu klime i životne sredine i održivosti do 2030. godine.
Ovo se navodi u najnovijem izvještaju Evropske agencije za životnu sredinu (EEA), uz napomenu da su potrebne odlučnije mjere kako bi se podstakla kružna ekonomija, preokrenuo trend opadanja biodiverziteta i smanjio potrošački otisak EU.
Evropska agencija za životnu sredinu mjeri napredak planova iz takozvanog 8. Akcionog programa za životnu sredinu (EAP), koji određuje okvir za ekološku politiku EU do 2030. godine. Napredak se ocjenjuje na osnovu 28 ključnih indikatora i odgovarajućih ciljeva u oblastima kao što su klimatska neutralnost, resursno efikasna ekonomija, zaustavljanje gubitka biodiverziteta i smanjenje zagađenja.
U izvještaju je utvrđeno da EU još nije na putu da ispuni mnoge ciljeve, s ograničenim ukupnim napretkom u odnosu na posljednji izvještaj iz 2023. godine. To pokazuje potrebu za odlučnim djelovanjem kako bi se osiguralo da se oni mogu ispuniti do 2030. godine potpunom implementacijom politika u okviru Evropskog zelenog dogovora.
Naš najnoviji izveštaj pokazuje da je postignut dobar napredak u nekoliko ključnih oblasti djelovanja koje su nam potrebne da bismo postigli naše dugoročne ciljeve dobrog života unutar planetarnih granica, posebno u oblasti smanjenja zagađenja vazduha, emisije gasova staklene bašte i jačanja zelenih finansija. Ali potrebna je odlučna akcija da bi se EU usmjerila na pravi put. To znači hrabriju primenu postojećeg zakonodavstva, dodatne mere tamo gde su potrebne i obezbjeđivanje dovoljnog finansiranja za postizanje naših ciljeva u pogledu klime, životne sredine i održivosti.
direktorica EEA Lina Ila-Mononen.
Međutim, većina ažuriranih pokazatelja je ili “vjerovatno van puta” ispunjavanja ciljeva za 2030., a četiri se smatraju potpuno ‘neispravnim’, uključujući emisije stakleničkih gasova od korištenja zemljišta, promjene namjene zemljišta i šumarstva, udvostručavanje kružne upotrebe materijala, osiguravanje da je 25% poljoprivrednih polja organski uzgojeno, i značajno smanjenje otiska potrošnje u EU.
Smanjenje potrošnje energije i povećanje potrošnje obnovljive energije takođe su bili van kolosijeka.