Napori EU da postane vodeći proizvođač baterija pod okom revizora
U EU je, 2018. bilo samo 3 % svjetskog proizvodnog kapaciteta litijum – jonskih baterija, što je trenutno najsavremenija tehnologija u električnim vozilima. S druge strane, oko 66 % nalazilo se u Kini i 20 % u Južnoj Koreji, Japanu i drugim azijskim zemljama. Lanac proizvodnje baterija sastoji se od više faza, od vađenja i prerade sirovina do proizvodnje i sastavljanja baterija, njihove reciklaže ili prenamjene. Kako bi se do 2050. postigao cilj klimatske neutralnosti EU, Evropska komisija je održivi razvoj i proizvodnju baterija odredila kao jedan od ključnih strateških pitanja za uniju. Posljednjih godina izdvojila je značajna finansijska sredstva za te namjene, što će vjerojatno biti nastavljeno u budućnosti.
EU za baterije izvojila 1,75 milijardi evra
Početne procjene pokazuju da je iz budžeta EU, za projekte u vezi sa baterijama u razdoblju 2014. – 2020. izdvojeno najmanje 1,25 milijardi evra bespovratnih sredstava i dodatnih 500 milijuna evra u obliku kreditnih garancija. U okviru vodećeg programa EU za istraživanje i inovacije “Horizont Evropa”, za te namjene, u periodu 2021 – 2027. namijenjeno, je 925 miliona evra. Očekuje se da će evropska proizvodnja baterija do 2025. biti deset puta veća u odnosu na 2020., tj. porasti sa 44 GWh (6 % svjetskog kapaciteta) na 400 Gwh. To će omogućiti otvaranje približno 800.000 radnih mjesta i ekonomsku aktivnost vrijednu gotovo 250 milijardi evra godišnje.
Evropski revizorski sud ispituje efikasnost strategije Evropske komisije
Evropski revizorski sud počeo je reviziju kako bi utvrdio da li je Evropska komisija efiksano pružila podršku razvoju globalno konkurentnog i održivog lanca proizvodnje baterije u EU, odnosno da li je podržanim projektima, u državama članicama, ostvaren najveći mogući učinak finansiranja EU -a. Izvještaj revizije očekuje se za godinu dana.
Evropski revizorski sud ima status institucije EU. Njegov glavni zadatak je da bude revizor Unije, u cilju poboljšanja finansijskog upravljanja i izvještavanja građana EU o načinu na koji tijela, odgovorna za upravljanje javnim finansijskim sredstvima, upotrebljavaju ta sredstva.