Na osnovu rudne rente Srbija bi od litijuma, po trenutnim cenama, dobila 31 milion evra godišnje

Po sadašnjim cenama, godišnja vrednost proizvodnje litijuma bila bi 615 miliona evra, a Srbija bi od rudne rente dobila 31 milion evra.

Ovo je procjena predsednika Centra za liberalno-demokratske studije i član Odbora za ekonomske nauke SANU Boška Mijatovića u analizi objavljenoj u Radaru.

Kolika se proizvodnja planira? Za sada važi da je to 58.000 tona litijum karbonata, što je oblik koji je pogodan za proizvodnju baterija i koji struji svetskim tržištima.

Kolika je tekuća cena litijum karbonata? Cena je 18. juna 2024. bila 12.900 dolara po toni, što je najniže u prethodnih 35 meseci, da bi do 15. jula opala još za 10 odsto, na 11.538 dolara.

U studiji Ergo Strategy Group za potrebe Rio Tinta, sve kalkulacije su bazirane na ceni litijuma od 15.600 dolara po toni, znatno višoj od sadašnje i ako se one narednih godina ne bi povećale za više od trećine, projekat Jadar bi donosio gubitke.

U 2022. godini verovalo se da je revolucionarna zamena motora sa unutrašnjim sagorevanjem električnim motorima pred vratima, pa je cena litijuma otišla u nebo. Već krajem 2023. veliki optimizam je splasnuo pošto se pokazalo da nema revolucije, već samo nastavka evolucije.

Potrošači su i dalje dosta uzdržani prema električnim automobilima, kako zbog viših cena, tako i zbog nedovoljnog dometa sa jednim punjenjem i nedovoljnog broja punjača.

Sa druge strane, visoke cene litijuma su privukle investitore, pa je i ponuda znatno povećana, baš u vreme kada je tražnja bila znatno manja od očekivane. Javio se znatan višak ponude, pa su i cene morale da opadnu čak za oko 80 odsto. Takođe, opala je i vrednost akcija rudara i proizvođača litijuma, čak za 55,7 odsto za godinu dana, od jula 2023. do jula 2024, prema S&P Global.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *