EkonomijaIstaknuto

Litijumski projekat Cinvald u Njemačkoj mogao bi da počne sa radom 2030. godine

Dionice Cinvald Litijuma porasle su nakon što je njemačka pokrajina Saksonija podržala istoimeni projekat kompanije, nazvavši ga vitalnim za “nezavisno i održivo snabdjevanje kritičnim sirovinama”.

Ministar ekonomije Saksonije Dirk Panter, ocijenio je rudnik kao inicijativu visokog prioriteta koja bi pomogla u smanjenju zavisnosti Nemačke i Evrope o stranim sirovinama.

“Posebno u svjetlu rastućih međunarodnih tenzija, smanjenje ovisnosti o sirovinama ključno je za Saksoniji, Njemačku i Evropsku uniju”, rekao je Panter.

Ranije ove sedmice, kompanija je objavila studiju prije izvodljivosti za Cinavald , treći po veličini evropski litijumski projekat, ukazujući da bi rudarski radovi mogli početi već 2030. godine.

Smješten u srcu evropske hemijske i automobilske industrije, očekuje se da će rudnik Cinvald proizvoditi 18.000 tona litijum hidroksid monohidrata (LHM) godišnje u svojoj prvoj fazi – dovoljno za snabdjevanje baterijama za 800.000 električnih vozila. U drugoj fazi proizvodnja bi se povećala na 35.100 tona godišnje tokom 40-godišnjeg životnog vijeka. 

Evropska komisija je nedavno identifikovala 47 strateških projekata koji imaju za cilj pokretanje kritičnog sektora minerala u EU i smanjenje oslanjanja na uvoz, posebno iz Kine. Cinvald nije na tom spisku, ali je državna vlada rekla da se planira zalagati za nacionalnu podršku u Berlinu. 

Cilj je, kako navodi direktor kompanije Marko Uhlig, „održivo kopanje“ te sirovine na dubini između 100 i 400 metara ispod sela u kojem živi nešto manje od 400 stanovnika.

Uhlig je u ponedjeljak (31.3.) lokalnim mještanima predstavio preliminarnu studiju izvedivosti i odgovarao je na njihova pitanja.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *