Konferencija UN o klimi COP29 počela u Bakuu u Azerbejdžanu

U kontekstu geopolitičkih sukoba, zabrinutosti za energetsku sigurnost i globalne nestabilnosti, COP29 u Bakuu, Azerbejdžan, predstavlja ključnu prekretnicu u zajedničkoj borbi protiv klimatskih promjena.

Zemlje već rade na definisanju svojih novih nacionalnih klimatskih obećanja, takođe poznatih kao Nacionalno utvrđeni doprinosi (NDC), do 2025. godine.

Konsenzus, dogovoren na COP28, jasno je stavio do znanja da nova nacionalna klimatska obećanja moraju biti usklađena sa održavanjem globalnih prosječnih temperatura ispod 1,5 °C.

Ambiciozni rezultati u Bakuu su od vitalnog značaja, jer ukoliko sve zemlje ne mogu da smanje emisije i izgrade veću otpornost u globalnim lancima snabdevanja, nijedna privreda – uključujući G20 – neće preživeti nekontrolisano globalno zagrijavanje, a nijedno domaćinstvo neće biti pošteđeno ozbiljnih inflatornih uticaja.

Zemlje u razvoju moraju imati povjerenja da će biti dostupna finansijska sredstva za provedbu ovih ambicioznih planova. Stoga će biti potrebno da rezultat COP29 koji se tiče finansiranja bude jak, kako bi zemlje preuzele hrabrije klimatske obaveze u svojim novim obećanjima.

“Vrijeme je da se pokaže da svjetska saradnja nije na mrtvoj tački, da je na visini zadatka”, rekao je šef Agencije UN za klimu Sajmon Stil (Simon Stiell) na otvaranju velike međunarodne konferencije o klimi. On je naglasio da je potrebno ubrzati prelazak na čistu energiju, i u tom konkekstu, rekao da će ulaganja u čistu energiju i infrastrukturu dostići dva biliona dolara u 2024 godini, što je skoro dvostruko više od fosilnih goriva.

Ostale teme koje su na vrhu dnevnog reda COP29 su vezane za nastavak operacionalizacije Fonda za odgovor na gubitke i štete, postizanje napretka alata za transparentnost, unapređenje novog radnog programa pravedne tranzicije UAE i jačanje podrške nacionalnim planovima adaptacije.

Osim toga, samit mora raditi na otključavanju raznolikih klimatskih finansiranja i fiskalnih rješenja, uključujući udvostručenje finansiranja adaptacije i finaliziranje pravila za mehanizme tržišta ugljika.

COP29 jedan je od tri glavna ekološka COP-a ove godine, i naglašava međusobnu povezanost kriza kojima se bave. COP16 o biodiverzitetu, COP29 o klimi i COP16 o dezertifikaciji koji se dešavaju u rasponu od šest sedmica 2024. je podsjetnik da neće biti stabilne klime bez stabilnog prirodnog okoliša, niti održive budućnosti bez zdravog zemljišta.

Na COP29, UNDP poziva međunarodnu zajednicu da se ujedini i uloži kako bi se postigli ciljevi Pariškog sporazuma, da sve zemlje pojačaju i predlože ambiciozne nove NDC-ove do 2025. te na veću inkluzivnost u osmišljavanju i isporuci NDC-a. UNDP se također zalaže za promjenu u javnom i privatnom finansiranju i reformu globalne finansijske strukture kako bi se cilj 1,5°C održao na dohvat ruke.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *