Klimatske promjene: Nova ideja za uklanjanje CO2 iz vazduha obećava

Naučnici su smislili nov način za izvlačenje ugljen-dioksida (CO2) iz vazduha, koji je tri puta efikasniji od dosadašnjih.

Naime, ovaj staklenički gas može se pretvoriti u sodu bikarbonu i sigurno i jeftino pohraniti u morskoj vodi. Nova metoda bi mogla značajno da ubrza širenje tehnologije za izvlačenje CO2 iz vazduha, prenosi BBC, mišljenje stručnjaka.

I dok se svijet posljednjih decenija trudi da ograničiti emisije ugljen-dioksida, neke su se kompanije usredsredile na razvoj tehnologije za uklanjanje CO2 iz atmosfere – tzv. ‘direct air capture‘ ili DAC.

Najpoznatija među njima je možda kompanija Climeworks iz Švicarske. Prije desetak godina razvili su naprave koje usisavaju vazduh iz atmosfere, filtriraju ih i hvataju molekule CO2.

Mašina na Islandu, taj uhvaćeni CO2, ubrizgava duboko u tlo, gdje se pretvara u kamen. Kompanija je nedavno velikim kompanijama poput Microsofta, Spotityja i Stripea počela prodavati usluge uklanjanja CO2. Međutim, veliki problem kod svih pristupa, koji se zasad koriste, je to što taj postupak prilično skup.

CO2, iako snažan gas sa efektom staklene bašte, relativno je razrijeđen u atmosferi, u vazduhu ga ima oko 400 dijelova na milion (ppm). Zbog toga je mašinama potrebno mnogo energije kako bi ga apsorbovale i onda otpustile.

Novi pristup efikasniji i jeftiniji

Međutim, novi pristup, u kojem se koriste gotove smole i druge hemikalije, obećava daleko veću efikasnost i niže troškove, kažu naučnici.

Istraživački tim koristio je pristup koji se primjenjuje u vodi i postojeće materijale preuredio za uklanjanje CO2 iz zraka.

U ispitivanjima je novi hibridni apsorbirajući materijal uspio primiti tri puta više CO2 od postojećih supstanci. Jedan od velikih izazova u hvatanju CO2 je šta uraditi s uhvaćenim plinom. Pohranjivanje pod zemljom ili morem u bivšim naftnim rupama, pristup je koji se dosad često koristio.

Međutim, pomoću nove metode se uhvaćeni CO2, uz dodatak nekih hemikalija, može pretvoriti u sodu bikarbonu i jednostavno i sigurno pohraniti u morskoj vodi.

Naučnici vjeruje da ovaj novi pristup može uklanjati CO2 iz zraka za manje od 100 američkih dolara (185 KM) po toni. Istraživanje je objavljeno u časopisu Science Advances.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *