Kina: predstavljena najveća plutajuća vjetroelektrana
Najveća plutajuća vjetroelektrana na svijetu predstavljena je u Kini, postavljajući novi globalni standard za kapacitet i prečnik rotora.
Sa 17 megavata snage i masivnim rotorom od 262 metra, plutajuća vjetroturbina koju su razvile China Huaneng Group i Dongfang Electric Corporation predstavlja veliku tehnološku prekretnicu za sektor vjetroelektrana na moru.
Rotor pokriva površinu od oko 53.000 kvadratnih metara, što je ekvivalentno 7,5 fudbalskih igrališta, i dizajniran je da izdrži visinu talasa veću od 24 metra i brzinu vjetra do 220 km/h. Ove karakteristike ga čine idealnim za primjenu na dubokom moru, na dubinama većim od 50 metara.
Očekuje se da će turbina generisati 68 miliona kWh čiste električne energije godišnje, dovoljno za napajanje približno 40.000 domaćinstava. Projekat koristi samo domaće komponente, uključujući lopatice, generator i ležajeve glavnog vratila velikog promjera.
Razvojni tim je takođe uveo napredne tehnologije spregnute simulacije između rotora i plutajuće strukture, poboljšavajući proizvodnju energije čak i pod značajnim nagibom platforme. Njegova deklarisana operativna dostupnost prelazi 99%, što je mjerilo izvrsnosti u segmentu plutajućih offshore elektrana.
Offshore vjetroelektrane pokreću prelazak Kine na energiju dubokog mora
Ova plutajuća vjetroturbina od 17 MW simbol je brzog tehnološkog skoka Kine u vjetroelektranama na moru, vođena ciljevima karbonske neutralnosti i strategijama energetske sigurnosti. Prema Global Energy Monitoru, samo u prvoj polovini 2025. godine, Kina je instalisala preko 4,4 GW novih kapaciteta offshore vjetroelektrana – što odgovara ukupnom broju offshore dodataka za 2024. godinu.
Prognoze sugerišu da će dodatnih 9 GW biti pušteno u rad do kraja godine, što čini više od polovine svih novih globalnih instalacija na moru. Još 22 GW je već u izgradnji i očekuje se da će biti operativno nakon 2025. godine.
Priobalna vjetroelektrana trenutno čini 9% ukupnog kapaciteta vjetroelektrana u Kini, ali taj udio brzo raste. Provincije Jiangsu i Guangdong predvode taj proces, sa 12,6 GW odnosno 11,4 GW instaliranog kapaciteta.
Vladina podrška je glavni pokretač ovog rasta. Centralne vlasti podržavaju sektor direktnim subvencijama, strateškim planiranjem i tržišnim mehanizmima. Na nedavnom sastanku na visokom ekonomskom nivou, predsjednik Xi Jinping je istakao priobalnu vjetroelektranu kao temelj “visokokvalitetne morske ekonomije”, uz energetsku sigurnost i stvaranje radnih mjesta u obalnim regijama.
Globalno, preko 80 posto resursa vjetra na moru dostupno je u vodama dubljim od 60 metara, pokazuju podaci Globalnog savjeta za energiju vjetra (GWEC). Tu dolaze do izražaja plutajuće turbine.
Tradicionalne turbine s fiksnim dnom teško se snalaze na takvim dubinama. S druge strane, plutajući sistemi mogu se usidriti u mnogo dubljoj vodi, proširujući doseg energije vjetra na moru na prethodno nepristupačna područja.
GWEC izvještava da se očekuje da će globalni instalirani kapacitet plutajućih vjetroelektrana dostići 278 megavata do kraja 2024. godine.