Kina optužuje Kanadu za protekcionizam zbog 100% carina na uvoz električnih vozila

Kina je optužila Kanadu za protekcionizam nakon što je vlada premijera Džastina Trudoa uvela carinu od 100 % na uvoz električnih vozila kineske proizvodnje.

Kinesko ministarstvo trgovine je navelo da će cerine poremetiti stabilnost globalnih industrijskih lanaca snabdijevanja i ozbiljno uticati na kinesko-kanadske ekonomske i trgovinske veze i oštetiti interese kompanija u obje zemlje.

“Kina je veom nezadovoljna i odlučno se protivi tome”, navodi se u saopštenju.

“Kanada tvrdi da podržava slobodnu trgovinu i multilateralni trgovinski sistem zasnovan na pravilima Svjetske trgovinske organizacije, ali je očigledno prekršila pravila Svjetske trgovinske organizacije i najavila da će preduzeti jednostrane carinske mjere slijepim praćenjem pojedinih zemalja. To je tipičan trgovinski protekcionizam”, dodaje se u saopštenju.

Kanadski premijer Trudo iznio je plan na sjednici savezne vlade u Halifaxu u ponedjeljak, obećavajući da će 1. oktobra povećati uvozne carine kineske električne automobile sa 6,1% na 106,1 %. Takoše, carine na kineske proizvode od čelika i aluminijuma će 15. oktobra porasti na 25 %, a konačna lista proizvoda koji će biti pogođeni očekuje se 1. oktobra.

Ova najava dolazi skoro četiri mjeseca nakon što je američki predsjednik Džo Bajden najavio planove za 100 % povećanje uvoznih carina na elektične automobile kineske proizvodnje, kao razlog navodeći nepravedne subvencije Pekinga kineskim proizvođačima električnih vozila. Carine su trebale da stupe na snagu 1. avgusta, ali su odložene do septembra.

Portpaol kineskog ministarstva vanjskih poslova je pozvao Kanadu da “ne politizuje ekonomska i trgovinska pitanja”.

“Kineska industrija električnih vozila u usponu rezultat je kontinuirane tehnološke inovacije, dobro uspostavljenog industrijskog i lanca snabdjevanja i pune tržišne konkurencije”, rekao je glasnogovornik Lin Jian.

Kineske kompanije mogu da proizvedu električna vozila za samo 12.000 dolara, njihove fabrike solarnih ćelija i fabrike čelika i aluminijuma imaju dovoljno kapaciteta da zadovolje veliki dio svjetske potražnje. Kineski zvaničnici tvrde da njihova proizvodnja održava niske cijene i da bi pomogla tranziciji na zelenu ekonomiju

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *