Investitori pozivaju proizvođače na postepeno ukidanje “vječnih hemikalija”

Investitori koji upravljaju imovinom od 8 biliona dolara pisali su najvećim svjetskim hemijskim kompanijama, pozivajući ih da postepeno ukinu upotrebu takozvanih “vječnih hemikalija”, koje se mogu akumulirati u okolini i predstavljati opasnost i za buduće generacije.

Poznate kao PFAS, što je skraćenica za perfluoroalkil i polifluoroalkil supstance, ove hemikalije se koriste u svemu, od kozmetike do nameštaja, i povezuju se sa različitom bolestima,. uključujući rak i oštećenje jetre.

47 investitora, uključujući Aviva Investors i Storebrand Asset Management, uputili su, sredinom septembra, pismo kompanijama, njih 54, navodeći niz rizika, uključujući i povećanu opasnost od sudskih sporova.

PFAS su hemijske supstance koje se koriste u industriji i potrošačkim proizvodima širom svijeta od 1950-ih. Koriste se u posuđu sa neprijanjajućim dnom, vodonepropusnoj odjeći, tkaninama i tepisima otpornim na mrlje kao i u kozmetici i nekim vatrogasnim pjenama i proizvodima koji su otporni na masnoću, vodu i ulje, kuhinjskom posuđu, najčešće tavama. Ove hemikalije se takođe koriste u proizvodnji plastike i gume i za izolaciju električnih provodinka. Ukratko, oni su svuda oko nas.

U kopiji pisma, koji je Reuters imao uvid, investitori su rekli da se znanje o negativnim uticajima PFAS-a povećava među kreatorima politike i da bi moglo doći do strožih propisa.

Pozvali su kompanije da budu transparentnije u vezi sa svojom globalnom proizvodnjom hemikalija, objave vremenski ograničeni plan za postepeno ukidanje svoje proizvodnje i dijele podatke s neprofitnom industrijom koja prati ChemSec.

Vječne hemikalije ostaju u tijelu godinama

Posuđe u čijoj se proizvodnji koristi PFAS toliko je rašireno da je istraživanje iz 2020. pokazalo da čak 99 posto Amerikanaca ima određenu razinu tih kemikalija u krvi.

Naučnici sa Univerziteta Njukasl, u Australiji, otkrili su dovoljna da je ogrebotina od 5 cm, na teflonskom pusuđu, da dođe do otpuštanja 2,3 miliona čestica mikroplastike koje završavaju u hrani koju pripremamo i jedemo.

Kad osoba pojede takvu kontaminiranu hranu, PFAS će dugo ostati u tijelu s obzirom na to da se vrlo sporo izlučuje kroz mokraću. PFAS su i nazvane “vječnim hemikalijama” jer je potrebna gotovo cijela decenija da se razgrade u tijelu, a u okolini se nikada ne uspiju razgraditi. Stručnjaci preporučuju izbjegavanje upotrebe neprianjajućeg posuđa te upozoravaju da, ako ga već upotrebljavamo, moramo dobro paziti koji ćemo kuhinjski pribor koristiti i kako bismo izbjegli kontaminaciju hrane.

Novo istraživanje pokazalo je da kišnica na većini lokacija na Zemlji sadrži ove hemikalije, na nivou, koji “uveliko prevazilazi” bezbjednosne nivoe.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *