IstaknutoKlimatske promjene

Hitno spriječiti rasipanje hrane – upozorava Evropska agencija za životnu sredinu

Hitno je i neophodno spriječiti rasipanje hrane, s obzirom na veliki uticaj rasipanja hrane na klimatske promjene, ali i radi zaštite biodiverziteta, smanjenja zagađenja i povećanja bezbjednosti hrane.

Ovo se navodi u najnovijem izvještaju Evrospke agancije za životnu sredinu (EEA), „Sprečavanje otpada u Europi – Napredak i izazovi, s fokusom na rasipanje hrane “.

Oko 132 kilograma bačene hrane po osobi nastalo je u Europskoj uniji 2022. godine, što je nešto više od 59 miliona tona otpada hrane, a ekološki i ekonomski utjecaji su visoki, upozorava EEA.

Rasipanje hrane ostaje konstatno veliko i teško ga je smanjiti ili spriječiti u cijelom lancu prehrambenog sistema – od proizvodnje, preko prerade i proizvodnje do maloprodaje, prehrambenih usluga i domaćinstava, što sugeriše da je potrebno pojačati mjere prevencije, navodi se u izvještaju.  

Otpad od hrane čini oko 16% ukupnih emisija stakleničkih gasova iz prehrambenog sistema EU.

Prema podacima Evropske komisije, ekonomski gubici se procjenjuju na 132 milijarde evra godišnje zbog bacanja hrane. Rasipanje hrane znači da se rasipaju i svi resursi potrebni za njenu proizvodnju, kao što su zemljište, voda i energija.

Nepojedena hrana, takođe, nepotrebno ugrožava biodiverzitet. Poljoprivreda, vođena neodrživim praksama proizvodnje hrane, ostaje vodeći uzrok gubitka biodiverziteta, ugrožavajući hiljade vrsta. 

  Rasipanje hrane 2020-2022 u procentima i kg po glavi stanovnika unutar EU-27 (na osnovu podataka Eurostata 2024)

Kako bi se stanje poboljšalo, EU je blizu usvajanja dva obavezujuća cilja za smanjenje rasipanja hrane koje će zemlje članice EU postići 2030.

To uključuje smanjenje otpada od hrane za 10% u preradi i proizvodnji i smanjenje od 30% po glavi stanovnika na maloprodajnom i potrošačkom nivou.  

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *