Građani Berlina nisu podržali prijedlog da grad bude „klimatski neutralan“ do 2030. godine

Građani Berlina na referendumu nisu prihvatili “zelenu agendu”, prema kojoj bi glavni grad Njemačke postao klimatski neutralan do 2030. godine. Organizatorima referenduma nedostajao je veliki broj glasova za uspjeh referenduma, gotovo 30 % od potrebnog broja.

Da je prihvaćena, takva politika bi primorala novu konzervativnu lokalnu vladu da ulaže velika sredstva u obnovljive izvore energije, energetsku efikasnost zgrada i javni prijevoz.

Da je prijedlog prošao na referendumu, Berlin bi bio jedan od rijetkih, velikih evropskih gradova sa obavezujućim ciljem da, za samo sedam godina, postane “karbon neutralan”.

Neposredno prije završetka prebrojavanja bilo je oko 423.000 glasova za i oko 405.000 glasova protiv. Kvorum za uspješan referendum je oko 608.000 glasova, što znači da je nedostajalo gotovo 200.000 glasova ili čak 30 % od potrebnog broja.

Njemačka želi klimatsku neutralnost do 2045. godine

Grupa za zaštitu okoline Klimaneustart prikupila je u periodu od četiri mjeseca prošle godine oko 260.000 potpisa za raspisivanje referenduma.

Njemačka vlada, na državnom nivou, želi da postigne klimatsku neutralnost do 2045. godine. Emisije bi se trebale smanjiti za 95 %, u poređenju sa nivoima iz 1990. godine, kako bi se taj cilj bio postignut.

Njemački kancelar Olaf Šolc i gradonačelnica Berlina Franciska Gifej su dan prije referenduma izrazili sumnje kada je u pitanju mogućnost da se cilj postigne do 2030. godine.

“Bavljenje tim pitanjem smatramo važnim, ali neće biti moguće da Berlin bude klimatski neutralan do 2030. Ljudima to mora biti jasno rečeno, sve oso su besmislice”, stav je je gradonačelnice.

Klimatsku neutralnost podržava Evropska unija

Mjere za postizanje tog cilja predviđale bi postavljanje solarnih panela na krovove u gradu, uz proširenje vjetroturbina u susjednoj pokrajini Brandenburg. Njemački glavni grad, takođe, bi proširio upotrebu električnih vozila i dodao biciklističke staze.

Evropska unija je 2023. godine pokrenula program pomoći za 100 gradova unutar i ivan Unije, kako bi postali klimatski neutralni do 2030. godine. Međutim, program i finansijska podrška koju nudi – nisu pravno obavezujući.

Izvor: slobodnaevropa.org

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *