Govor mržnje na internetu izraženiji tokom veoma toplog i veoma hladnog vremena

Veza između vremenskih prilika i agresije u društvu već je, donekle, poznata. Naučnici su, analizirajući korisnike društvene mrežu Twitter u SAD-u, došli do zaključka da se govor mržnje, i na internetu, povećava tokom ekstremno visokih i ekstremno niskih temeratura vazduha.

Broj tvitova sa govorom mržnje bio je najmanji na umjerenim temperaturama od 12°C do 21°C.

Istovremeno, primjećen je značajan porast broja tvitova sa govorom mržnje na višim i nižim temperaturama i to:

do 12,5 %, tokom ekstremno niskih temperatura (–6°C do –3°C) i

– do 22,0%, za vrijeme ekstremno visokih temperatura (42°C do 45°C), navodi se u studiji objavljenoj u The Lancet Planetary Health.

Istraživači su koristili vještačku inteligenciju kako bi, tokom šest godina, od 2014. do 2020. godine, analizirali više od 4 milijarde tvitova geolociranih u 773 grada širom Sjedinjenih Američkih Država. U 2019. godini, 1/5 američke populacije koristila je Twitter, što je ovu društvenu mrežu učinilo pogodnom za analizu američkog online diskursa.

Nalazi su bili konzistentni bez obzira na prihode ljudi, uključujući i područja s visokim prihodima, gdje ljudi mogu sebi da priušte klimatizaciju.

Nalazi ukazuju da bi “mržnja koja se izražava na internetu mogla porasti tokom globalnog zagrijavanja“, otkrili su autori, a ono što se dešava na mreži ne ostaje samo na mreži.

“Biti meta govora mržnje na internetu ozbiljna je prijetnja mentalnom zdravlju ljudi”, rekla je jedna od koautorki studije. “Psihološka literatura nam govori da mržnja na internetu može pogoršati mentalno zdravlje, posebno za mlade ljude i marginalizovane grupe.”

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *