Globalno tržište čistih tehnologija će se utrostručiti na više od 2 biliona dolara u narednoj deceniji – IEA

Globalno tržište čistih tehnologija će se u narednoj deceniji višestruko uvećati, sve više sustižući tržišta fosilnih goriva, navodi se u najnovijoj, prvoj takve vrste, analizi Međunarodne agencije za energiju Perspektive energetske tehnologije 2024 (ETP-2024).

Na osnovu današnjih postavki politike, globalno tržište čistih tehnologije, koje uključuje šest najboljih masovno proizvedenih tehnologija čiste energije: solarne PV, vjetroturbine, električne automobile, baterije, elektrolizatori i toplotne pumpe, trebalo bi da poraste sa 700 milijardi dolara u 2023. na više od 2 biliona dolara do 2035. – blizu vrijednosti svjetskog tržišta sirove nafte posljednjih godina. 

Očekuje se i nagli rast trgovine čistim tehnologijama. Za deset godina više se nego utrostručio i dostigao 575 milijardi dolara, što je više od 50% više od današnje globalne trgovine prirodnim gasom.

U narednim godinama, rastuća trgovina čistim energetskim proizvodima i manja trgovina fosilnim gorivima mogli bi povećati energetsku otpornost. Jedno putovanje velikim kontejnerskim brodom ispunjenim solarnim fotonaponskim modulima može pružiti sredstva za proizvodnju iste količine električne energije kao prirodni gas iz više od 50 velikih LNG tankera ili uglja iz više od 100 velikih brodova za rasuti teret.

Kina će u doglednoj budućnosti ostati svjetska elektrana za proizvodnju čiste energije. Prema današnjim političkim postavkama, njen izvoz vrhunskih čistih tehnologija je na putu da premaši 340 milijardi dolara u 2035., što je otprilike jednako projektovanom ovogodišnjem prihodu od izvoza nafte Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata zajedno.

Kina je trenutno najjeftinija lokacija za proizvodnju ključnih tehnologija čiste energije koje se razmatraju u izvještaju, bez uzimanja u obzir eksplicitne finansijske podrške vlada. Proizvodnja solarnih fotonaponskih panela, vjetroturbina i tehnologija baterija u prosjeku košta do 40% više, u Evropskoj uniji do 45%, a u Indiji do 25% više.  

Tržište čistih tehnologija će se u narednoj deceniji višestruko uvećati, sve više sustižući tržišta fosilnih goriva. Kako zemlje nastoje definirati svoju ulogu u novoj energetskoj ekonomiji, tri vitalne oblasti politike – energija, industrija i trgovina – postaju sve više međusobno povezane. Iako sve ovo stavlja vlade pred buduće teške i komplikovane odluke, ovaj revolucionarni, novi izvještaj pruža snažnu osnovu za njihove odluke zasnovane na podacima.

izvršni direktor IEA Fatih Birol

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *