Geotermalna energija, nedovoljno neiskorišćen potencijal – IEA
Geotermalna energija bi mogla da zadovolji 15% rasta globalne potražnje za električnom energijom do 2050. godine, uz poboljšanje tehnologije i smanjenje troškova.
Ovo se navodi u analizi “Budućnost geotermalne energije”, koju je pripremila Međunarodna agencija za energiju (IEA).
To bi, u praksi, značilo isplativo raspoređivanje čak 800 GW geotermalnih kapaciteta širom svijeta, koji bi mogli da prozvode 6 000 teravat-sati godišnje.
To je jednako trenutnoj potražnji za električnom energijom u Sjedinjenim Američkim Državama i Indiji zajedno.
Potpuni tehnički potencijal geotermalnih sistema sljedeće generacije za proizvodnju električne energije drugi je nakon solarnih fotonaponskih tehnologija među obnovljivim tehnologijama i dovoljan je da zadovolji globalnu potražnju za električnom energijom 140 puta više .
U ovom trenutku, geotermalna energija zadovoljava manje od 1% globalne potražnje za energijom i njena upotreba je koncentrisana u nekoliko zemalja s lako dostupnim i visokokvalitetnim resursima, uključujući Sjedinjene Države, Island, Indoneziju, Tursku, Keniju i Italiju.
U izvještaju se ističe da više od 100 zemalja ima politike za solarne kapacitete i vjetarenergiju na kopnu, ali samo 30 ima takve politike za geotermalnu energiju.
Poboljšanje konkurentnosti geotermalnih projekata, troškovi bi mogli da padnu za 80% do 2035. godine, na oko 50 USD po megavat satu (MWh).
Na takvim nivoima cijena, geotermalna energija bila bi vrlo konkurentna solarnim fotonaponskim i vjetroelektranama sa skladištem baterija.
Izvještaj otkriva da bi ukupne investicije u geotermalnu energiju mogle dostići 1 bilion dolara do 2035. i 2,5 biliona do 2050. godine.
Ako geotermalna energija sljedeće generacije bude snažno porasla u narednim godinama, zaposlenost u ukupnom geotermalnom sektoru mogla bi se povećati šest puta na 1 milion radnih mjesta do 2030. godine, navodi se u izvještaju.