Geološka istraživanja u Srbiji na 178 istražnih polja
U Srbiji se, trenutno, obavljaju geološka istraživanja na 178 istražnih polja, od čega su 120 istražna polja sirovine metala, a na 56 polja se istražuju nemetalične sirovine. Ovo je izjavila ministarka rudarstva i energetike Srbije, Dubravka Đedović. Kada su u pitanju metali radi se, između ostalog, o bakru, zlatu, olovu, cinku, srebru i dva istražna polja energetskih sirovina.
Osvrnula se na listu kritičnih sirovina Evropske unije, koja se ažurira svake tri godine, kako bi se održala tržišna, proizvodna i tehnološka dostignuća. Na listi iz 2020. godine nalazi se 30 kritičnih sirovina, prvi put boksit, litijum, titan i stroncijum.
Države članice EU jasno su definisale da su za njihov privredni razvoj posebno značajne kritične mineralne sirovine, odnosno njihove privrede su 100 % zavisne od uvoza antimona, litijuma, berilijuma, kobalta, germanijuma, indijuma, magnezijuma, niobijuma, pojasnila je ministarka.
Srbija važan izvor rijetkih minerala u svijetu
On je ocijenila da će Srbija svojim mineralnim resursima u narednom periodu biti značajna država na evropskom i svjetskom tržištu rijetkih minerala i važnih metaličnih i nemetaličnih sirovina i da je spremna da razvija rudarstvo uz poštovanje standarda zaštite okoline.
Đedović je podsetila da Srbija zauzima tek 0,059% ukupne površine kopna na planeti, ali da je izuzetno bogata mineralnim sirovinama, prije svega bakrom, zlatom, srebrnom, olovom, cinkom, litijumom.
Ukazala je da je rudarstvo važan deo istorije Srbija, ali i važan činilac privrednog rasta.
„U sektoru rudarstva zaposleno je više od 27.000 ljudi. Naš cilj nije samo da rudarstvo sačuvamo, već da omogućimo njegov dalji razvoj i modernizaciju, kako bismo bili u prilici da stvorimo bolje uslove za naše građane i privredu“, dodala je Đedović.