FBiH: preko 154.000 energetski siromašnih domaćinstava dobilo sredstava podrške

U FBiH je 154.779 ili 71,49 % energetski siromašnih domaćinstava, koje se prijavilo, ispunilo uslove i dobilo sredstva iz programa podrške EU.

Preostalih 61.738 ili 28,51 % domaćinstava odbijeno je zbog neispunjavanja kriterijuma javnog poziva.

Vlada Federacije BiH je usvojila Izvještaj Federalnog ministarstva rada i socijalne politike o realizaciji Programa podrške energetski siromašnim domaćinstvima.

Iz Ministarstva je saopšteno da je ovaj program proveden uz tehničku podršku UNDP programa u BiH, a da ga je finansirala Delegacija Europske unije u BiH. 

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike ocijenilo je u Izvještaju provedbu ovog programa generalno uspješnom, iako su tokom implementacije uočeni određeni izazovi koje će biti potrebno adresirati u budućim sličnim inicijativama kako bi se postigla još veća efikasnost i brzina provođenja ovakvih ili sličnih programa. 

Ključni izazov definicija energetki siromšnog domaćinstva

Jedan od ključnih izazova bio je nepostojanje adekvatne definicije energetski siromašnog domaćinstva, kao i mehanizama za njihovo identificiranje. U našem izvještaju istakli smo da je neophodno razviti dugoročan program podrške zasnovan na stvarnim energetskim potrebama domaćinstava, a ne isključivo na socijalnom statusu njihovih članova. Također, tokom realizacije ovog programa podrške, identificirani su i izazovi u prikupljanju i razmjeni podataka s relevantnim institucijama, što je zahtijevalo dodatne napore u koordinaciji i angažiranju ljudskih resursa na lokalnom nivou.

federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić 

Ministar Delić je istakao i da Ministarstvo u Izvještaju preporučuje da se prilikom kreiranja budućih programa podrške energetski siromašnim domaćinstvima posebno vodi računa o kapacitetima institucija koje će provoditi ove programe, te da se maksimiziraju mogućnosti koje nude moderne tehnologije i digitalizacija procesa. 

– Ključna preporuka je uspostavljanje jasnih pravnih okvira i adekvatnih baza podataka kako bi se ubrzala i pojednostavila provedba ovakvih interventnih mjera. A automatizacija, odnosno digitalizacija javne uprave svakako je imperativ ukoliko želimo stići savremene standarde – dodao je ministar Delić.

Podsjetio je da je realizacija ovog programa pomoći bila velikim dijelom automatizovana upravo zahvaljujući naporima Ministarstva i podršci UNDP tima koji je razvio jedinstven softwer isključivo za ovu namjenu.

“Kroz ovaj softwer prošli su podaci o 216.517 domaćinstava od kojih je njih 154.779 ili 71,49 posto ispunilo uvjete i dobilo sredstva iz ovog programa podrške, dok je preostalih 61.738 ili 28,51 posto domaćinstava odbijeno zbog neispunjavanja kriterija iz Javnog poziva”, rekao je ministar Delić.

U saopštenju Ministarstva je navedeno da, uprkos identificiranim izazovima, Ministarstvo naglašava da je provedba Programa bila transparentna i da su svi uključeni akteri profesionalno odradili povjerene zadatke. 

Dodaju da se Program može smatrati testom zrelosti nadležnih institucija u Federaciji Bosne i Hercegovine, koji je uspješno položen, saopšteno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike na čijoj internet stranici je Izvještaj i dostupan.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *