Evropska komisija pokreće Evropsku solarnu akademiju za obuku 100.000 radnika

Evropska komisija pokrenula je Evropsku solarnu akademiju, prvu u nizu akademija, koje će EU osnovati u okviru Akta o industriji s nultom neto stopom emisija, kako bi imala potrebne vještine u lancu snabdjevanja tehnologija sa nultom neto stopom emisija.

Procjenjuje se da će samo u proizvodnom sektoru solarne energije, do 2030. godine, biti potrebno oko 66,000 kvalifikovanih radnika, kako bi EU ispunila ambiciozne ciljeve u pogledu energije iz obnovljivih izvora i osigurala industrijsku konkurentnost.

Cilj solarne akademije je da u naredne tri godine osposobi 100,000 radnika u lancu snabdjevanja solarne energije, kako bi se riješio problem trenutog nedostatka radne snage i vještina u tom sektoru.

Evropska komisija podržaće pokretanje Evropske solarne akademije sa 9 miliona evra iz Programa jedinstvenog tržišta. Projekt će provoditi Evropski institut za inovacije i tehnologiju (EIT) putem svoje zajednice znanja i inovacija, EIT Innoenergy.

Solarna energija u središtu je naše energetske tranzicije u Evropi, s potencijalom za otvaranje hiljada radnih mjesta širom kontinenta, u svim fazama industrijskog lanca snabdjevanja, od dizajna do proizvodnje, ugradnje i održavanja. Akademija za nultu neto stopu emisija, koju je osnovala Komisija pomoći će našim evropskim radnicima da iskoriste tu uzbudljivu priliku i pružiti dodatnu podršku za ostvarivanje naših ambicioznih ciljeva plana REPowerEU.

Kadri Simson, komesar EU za energetiku

Akademija je najnovija inicijativa Komisije kojom se podržava nastojanja EU da ostvari svoje ambiciozne ciljeve u okviru evropskog Zelenog plana i plana REPowerEU i osigurava otpornost i konkurentnost industrije na globalnom nivou.

Prema revidiranoj Direktivi o obnovljivoj energiji, EU ima cilj od 43,5 % svog udjela obnovljive energije do 2030., s težnjom da dostigne 45 %. Kao dio plana REPowerEU, Komisija je u maju 2022. usvojila EU strategiju solarne energije, koja ima za cilj postići više od 320 GW solarnih fotonaponskih kapaciteta do 2025. i gotovo 600 GW do 2030. godine.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *