EU: Univerzalni punjač za mobilne uređaje od jeseni 2024. godine
Zahvaljujući odobrenju Evropskog parlamenta potrošači u EU uskoro će moći da koriste jedan punjač za sve elektronske uređaje.
Od kraja 2024. godine svi mobilni telefoni, tableti i fotoaparati, koji se prodaju u Evropskoj uniji, moraće da imaju USB-C port za punjenje. Ovom obavezom će, od proljeća 2026. godine, biti obuhvaćeni i laptopi. Nova Direktiva, usvojena na plenarnoj sjednici sa 602 glasova za, 13 protiv i 8 suzdržanih, dio je šireg nastojanja EU-a da smanji količinu elektronskog otpada i omogući potrošačima da kupuju održivije elektronske uređaje.
Zahvaljujući novim pravilima, potrošači više neće trebati novi punjač za svaki novi uređaj, jer će moći upotrebljavati jedan, univerzalni punjač, za širok spektar malih i srednjih elektronskih uređaja.
Bez obzira na to ko ih proizvodi, svi novi mobilni telefoni, tableti, digitalne kamere i fotoaparati, bežične slušalice, konzole za videoigre, zvučnici, čitači e-knjiga, bežične tastature i miševi, prenosni uređaji za navigaciju i laptopi, koji se pune pomoću kabla i rade uz napajanje od najviše 100 vati moraće biti opremljeni USB-C portom.
Svi uređaji koji podržavaju brzo punjenje moraće imati istu brzinu punjenja, što će korisnicima omogućiti da svoje uređaje pune istom brzinom sa svakim kompatibilnim punjačem.
Više informacija i veći izbor za potrošače
Namjenske oznake sa informacijama o karakteristikama punjenja novih uređaja omogućiće potrošačima da utvrde jesu li ti uređaji kompatibilni s punjačima koje već posjeduju. Tako će moći donijeti odluku o tome trebaju li uz novi proizvod kupiti i novi punjač.
Te nove obaveze rezultiraće raširenijom upotrebom postojećih punjača i omogućiti potrošačima da izbjegavanjem kupovine nepotrebnih punjača uštede do 250 milijuna evra godišnje. Treba naglasiti i da se u EU svake godine baci otprilike 11 000 tona starih i neupotrebljavanih punjača.
Sljedeći koraci
Savjet mora službeno odobriti Direktivu, koja će zatim biti objavljena u Službenom glasniku Evropske unije. Stupiće na snagu 20 dana nakon objave. Države članice moraju u roku od 12 mjeseci Direktivu prenijeti u nacionalno zakonodavstvo, a potom za dodatnih 12 mjeseci početi primjenjivati odredbe. Nova pravila neće se primjenjivati na proizvode stavljene na tržište prije tog datuma.