EU ulaže 4,8 milijardi evra prihoda od trgovanja emisijama u inovativne neto-nula projekte

Evropska komisija je odabrala 85 inovativnih neto-nula projekata koji će dobiti 4,8 milijardi evra bespovratnih sredstava iz Fonda za inovacije i tako pomoći da se najsavremenije čiste tehnologije provedu u djelo širom Evrope.

Po prvi put, projekti različitih veličina (veliki, srednji i mali, uz pilote) sa fokusom na proizvodnju čiste tehnologije se dodjeljuju se u okviru poziva za podnošenje prijedloga za 2023. godinu . Ovo je najveći iznos od početka rada Fonda za inovacije 2020. godine, čime je ukupan iznos podrške povećan na 12 milijardi evra i povećan broj projekata za 70% .

Odabrani projekti nalaze se u 18 zemalja: Belgija, Danska, Njemačka, Estonija, Grčka, Španija, Francuska, Hrvatska, Italija, Mađarska, Holandija, Austrija, Poljska, Portugal, Slovačka, Finska, Švedska i Norveška.

Pokrivaju širok spektar sektora: energetski intenzivne industrije, obnovljive energije, skladištenja energije, upravljanja industrijskim karbonom, neto-nula mobilnost (uključujući pomorstvo i avijaciju) i zgrade.   

Fond za inovacije finansira više projekata nego ikada ranije. 85 inovativnih projekata u 18 zemalja donose vrhunske čiste tehnologije u službu klimatskih akcija. Novi projekti u sektoru pomorstva, vazduhoplovstva i drumskog saobraćaja podstaći će napore za postizanje čiste mobilnosti. Fond još jednom pokazuje kako je EU ETS odličan alat za smanjenje emisija i finansiranje projekata koji su nam potrebni za izgradnju klimatski neutralne i konkurentne Evrope.

Wopke Hoekstra, komesar za klimatsku akciju i odgovoran za transport

Odabrani projekti bi trebali započeti prije 2030. godine, a očekuje se da će tokom prvih deset godina rada smanjiti emisije za oko 476 miliona tona CO 2 ekvivalenta .

To će doprinijeti evropskim ciljevima dekarbonizacije, smanjenju emisija iz onih sektora koje je naročito teško dekarbonizovati.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *