Ekologija

EU ubrzava izdavanje dozvola za obnovljive izvore energije

Odbor za industriju Evropskog parlamenta odobrio je prijedlog koji će pomoći u ubrzanju implementacije projekata solarne energije, vjetra i hidroenergije.

Prijedlog predviđa da su svi projekti iz oblasti obnovljivih izvora energije od „javnog interesa“, zbog čega određene ekološke procjene više neće biti potrebne.

Prijedlog skraćuje period odobrenja za nove instalacije obnovljive energije sa 12 na 9 mjeseci, u zonama koje se nalaze u takozvanim “područjima ubrzanja obnovljivih izvora energije”. Izvan ovih područja, izdavanje dozvola ne bi trebalo da traje duže od 18 mjeseci.

Takođe, dozvola se automatski odobrava, ako nadležni organ ne odgovori na vrijeme.

Manji projekti će postati lakši za implementaciju. Dozvola za instalaciju solarna opreme za zgrade mora biti izdata u roku od najviše tri mjeseca. Solarni paneli za domaćinstva više neće zahtijevati formalnu procjenu uticaja na životnu sredinu.

“Danas smo postavili temelje za brže procese izdavanja dozvola, ubrzavajući primjenu obnovljivih izvora energije, čime smo podstakli energetsku tranziciju”, rekao je poslanik Evropskog parlamenta Markus Pieper, iz Evropske narodne stranke desnog centra.

Međutim, nova relaksirana pravila su privremena i u početku će se primjenjivati samo do “sljedeće zime”, rekla je Mechthild Wörsdörfer, viši službenik za energetiku u Evropskoj komisiji koja je podnijela prijedlog.

Ovo je dio širih napora EU da postepeno ukine zavisnost unije od ruskih fosilnih goriva, tako što će ubrzati diverzifikaciju snabdjevanja energijom, ubrzavati primjene obnovljivih izvora i povećati energetsku efikasnost. Ovo će, takođe, smanjiti cijenu. „Što više obnovljive energije, to bolje za potrošače“, rekla je Wörsdörfer.

Nakon što ga je usvojio Odbor za industriju, prijedlog će biti upućen na glasanje u Evropski parlament, na zasjedanju koje je predviđeno za decembar.

Zaštita životne sredine

Iako podržava brže usvajanje obnovljivih izvora energije, CEE Bankwatch Network, ekološka nevladina organizacija sa sjedištem u Pragu, upozorila je da zakon potkopava ekološka pravila, poziva zakonodavce da zadrže postojeće mjere zaštite životne sredine i umjesto toga se prvo fokusiraju na korištenje prostora dostupnog na krovovima.

“Izgradnja štetnih projekata na Natura 2000 lokacijama, kritičnim područjima za ptice i na netaknutim rijekama neće masovno povećati ukupnu proizvodnju obnovljive energije u EU,” rekla je Pippa Gallop, savjetnica za energetiku u Bankwatch Networku. “To će samo uzrokovati dalje uništavanje prirode uz vrlo malu dobit.”

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *