Energetska zajednica nije produžila mjere protiv BiH

Ministarski savjet Energetske zajednice odlučio je da ne produži mjere protiv BiH zbog kršenja trećeg energetskog paketa. Odluka je donesena na sastanku Ministarskog savjeta Energetske zajednice, koja je održana u Beču.

“Ukidanje sankcija ujedno predstavlja dodatnu obavezu da u što skorijem vremenskom roku usvojimo odluku o kvalitetu tečnih naftnih goriva”, ocijenio je minister spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara BiH Staša Košarac, koji je učestvovao na sastanku.

Na današnjem sastanku razmatrani su ciljevi Evropske unije u pogledu energetske tranzicije i klimatske neutralnosti koje je Evropska komisija predložila za 2030. godinu.

Ministar Košarac glasao je protiv ove odluke, poručivši da su za BiH prihvatljiva tri od ukupno četiri predložena cilja za 2030. godinu.

“U koordinaciji i saradnji sa ministrima energetike Republike Srpske i Federacije BiH, definisali smo da su nam prihvatljiva tri od četiri predložena cilja, jer je neophodno omogućiti sigurnost snabdijevanja, te ostaviti prostor za nove investicije u skladu sa već usvojenim strateškim dokumentima u zemlji, a koji između ostalog predviđau, nove proizvodne projekte kao što je TE Ugljevik”, naveo je Košarac.

Ciljevi Energetske zajednice do 2030. godine

Ministarski savjet Energetske zajednice usvojio je ciljeve za 2030. godinu, koji podrazumijevaju smanjenje potrošnje primarne i finalne energije, ubrzanje korištenja obnovljivih izvora energije i smanjenje emisije stakleničkih plinova kako bi se postigla klimatska neutralnost do 2050. godine 

Ministri su se složili s nacionalnim ciljevima za obnovljive izvore koji predstavljaju ukupni cilj Energetske zajednice od 31,0% energije iz obnovljivih izvora u bruto finalnoj potrošnji energije do 2030.

U cilju poboljšanja energetske efikasnosti i uštede energije, složili su se da ograniči količina potrošnje primarne energije na 129,88 Mtoe i iznos finalne potrošnje energije od 79,06 Mtoe na nivou Energetske zajednice. 

Takođe, dogovoreno je da do 2030. godine ograniče ukupne emisije gasova staklene bašte za Energetsku zajednicu za 60,9%, u odnosu na nivo iz 1990. godine.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *