Ekstremne vrućine ugrožavaju proizvodnju vina u južnoj Evropi
Ekstremne vrućine ugrožavaju proizvodnju vina u južnoj Evropi, naročito u Grčkoj i Italiji.
U Grčkoj, na ostrvu Santorini, ektremne temperature ugrožavaju proizvodnju autohtonog grožđa Asirtiko, od kojeg se proizvodi popularno bijelo vino.
Prošlogodišnja proizvodnja iznosila je oko jedne trećine proizvodnje iz 2022. godine. Procjenjuje se da će ovogodišnja berba iznositi samo šestinu one iz 2022. godine.
“Mislili smo da smo doživjeli najgore. Ali ne, nismo: 2024. je prevazišla sva očekivanja”, grčki vinar, Janis Paraskevopoulos za CNBC.
Prema procjenama Gaia Wine-a za 2023., Asirtiko bi se mogao suočiti sa nestankom do 2040. godine. Primjetan je i slab prinos sorte Agiorgitiko, od kojeg se pravi crno vino.
Pad proizvodnje vina
Grožđe Asirtiko nije jedino. Globalna proizvodnja vina pala je za 10 % u 2023. na 237,3 miliona hektolitara, što je najniži nivo u više od 60 godina, jer su “ekstremni klimatski uslovi” opteretili berbu, saopštila je Međunarodna organizacija za vino i vinovu lozu.
Proizvodnja u Grčkoj pala je za više od jedne trećine u 2023., dok je proizvodnja iz Italije i Španije pala za više od jedne petine. Vinarije u južnoj Evropi sve češće isu suočavaju sa nepovoljnim vremenskim uticajima uključujući obilne padavine, sušu i rani mraz.
Potrošnja vina je u 2023. godini pala za 2,6% na godišnjem nivou i dostigla najniži nivo od 1996. godine, zbog viših troškova proizvodnje i distribucije što je dovelo do viših cijena za potrošače,
U avgusta 2024., jedan kilogram grožđa Asirtiko koštao je osam do 10 evra, što je otprilike dvostruko više u odnosu na 2022. godinu.
Promjene načina proizvodnje
Neki vinari sada mijenjaju metode proizvodnje kako bi se prilagodili promjenjivom okolišu.
U jednom od najstarijih i najvećih italijanskih vinograda, vinova loza se sadi u novim smjerovima kako bi se izbjegla povećana izloženost suncu.
“Do prije nekoliko godina, sadili ste vinograde prema jugozapadu. Sada ih možete posaditi u pravcu sjeveroistoka, zbog ekstremne vrućine kojoj ste izloženi” iz oba smjera, kažu tamošnji vinari.
Ostale tehnike koje se koristi uključuju podizanje mreža za povećanje cirkulacije zraka i sadnju trave između vinove loze.
U Grčkoj se vinogradi sade na većim nadmorskim visinama, gdje su temperature niže i na terenima sa boljim vodosnabdjevanjem, kako bi loza izdržala vrućinu.
Ekstremno vrijeme nije jedini problem koji pogađa evropske vinograde. Povećani turizam takođe je doveo do toga da su ulaganja i radna snaga prebacili tradicionalni poljoprivredni rad u ugostiteljski sektor.
Proizvodnja vina u zapošljava oko 3 miliona ljudi u EU i procjenjuje se da doprinosi bruto domaćem proizvodu EU sa oko 130 milijardi evra.